statystyki

Co robić, by w czasie epidemii nie trzeba było rezygnować z gminnych inwestycji?

autor: Zofia Jóźwiak, Aleksander Nelicki26.08.2020, 08:50; Aktualizacja: 26.08.2020, 08:57
pieniądze

W trakcie każdego roku samorządy wprowadzają zmiany do swoich budżetów, dostosowując je do rozwoju sytuacji.źródło: ShutterStock

W budynku urzędu gminy miejsko-wiejskiej Jesionowo Wielkie spotkali się burmistrz miasta Jerzy Mączyński oraz skarbnik Jolanta Mrozek. W ramach wideokonferencji połączyli się oni z przewodniczącym rady Sławomirem Zielonką oraz doradcą finansowym Dominikiem Jodłowiczem.

– Szanowni państwo, ze względu na epidemię koronawirusa spotykamy się zdalnie, lecz mam nadzieję, że nic nie zakłóci nam przekazu i sporo finansowych kwestii uda się wyjaśnić przed wrześniową sesją rady – rozpoczął spotkanie burmistrz. – Dzisiaj wideokonferencje to przecież norma – uzupełnił Jerzy Mączyński, witając uczestników. Wyjaśnił, że prosił o spotkanie ze względu na sytuację gminy – jest bowiem ona gorsza, niż zakładano podczas uchwalania tegorocznego budżetu.

– Jak udało się nam obliczyć, w I półroczu dochody z PIT spadły u nas o prawie 10 proc. To oznacza, że w miejskiej kasie pojawiły się luki. Tymczasem wydatków mamy więcej niż przed rokiem, właśnie z powodu epidemii – stwierdziła pani skarbnik. – Konkretnie wygląda to tak, że w zeszłym roku nasze dochody do końca lipca wynosiły prawie 40 mln zł. W tym roku mamy tylko 37 mln zł. Za to znacznie mniej wydaliśmy też niż w 2019 r., bo tylko 36 mln zł. Więc sytuacja nie wydaje się zła, ale tylko pozornie.

Jolanta Mrozek tłumaczyła też, że gmina stara się oszczędzać na wydatkach bieżących, co w efekcie oznacza, że nie wzrosły one zanadto w stosunku do zeszłego roku, bo tylko o trochę ponad milion. Niestety trzeba było także wstrzymać inwestycje, przy czym udało się tego uniknąć za sprawą otrzymanych dotacji w przypadku budowy przedszkola, a także remontu drogi do Kowalewa prowadzonego ze wsparciem z samorządowego funduszu drogowego.

– I teraz musimy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Po pierwsze, czy dalej utrzymujemy oszczędności w wydatkach bieżących, a jeżeli tak, to jakie sfery mają one objąć – kontynuowała pani skarbnik. – Od tego zależy, co z naszej listy inwestycji możemy odmrozić, a co musi poczekać na lepsze czasy.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane