statystyki

6 mld zł gotowe dla samorządów. Sposób dzielenia pieniędzy budzi kontrowersje

autor: Tomasz Żółciak24.08.2020, 08:00; Aktualizacja: 24.08.2020, 08:06
Wnioski samorządów będą oceniane przez komisję złożoną z przedstawicieli szefa rządu oraz trzech ministerstw

Wnioski samorządów będą oceniane przez komisję złożoną z przedstawicieli szefa rządu oraz trzech ministerstwźródło: ShutterStock

Rusza nabór na rozdysponowanie funduszy dla władz lokalnych prowadzących inwestycje. Inicjatywie towarzyszy jednak obawa, że zostaną wydane w nietransparentny sposób.

W piątek Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie i może ruszyć konkurs wniosków o drugą, premierowską pulę środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). W zamierzeniu stanowi on pomoc finansową dla inwestycji samorządowych, którym groziło zawieszenie lub skasowanie w związku z pandemią. – Centralnie zarządzany fundusz pozwala budować wizerunek rządu, który wspiera władze lokalne, nawet te nam nieprzychylne, a jednocześnie pozwala kontrolować, na co wydawane są pieniądze – tłumaczy DGP polityk z kręgów rządowych, proszący o niepodawanie jego nazwiska.

Pierwsza pula pieniędzy o takiej samej wartości (5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów), została samorządom już de facto przyznana. W trakcie kampanii prezydenckiej politycy PiS, w tym szef rządu, odwiedzali kolejne gminy i powiaty, gdzie wręczali włodarzom promesy. Każdy samorząd otrzymał odgórnie przyznaną pulę, wynikającą z przyjętego algorytmu, premiującego samorządy prowadzące inwestycje. Minimalna kwota dla gminy i powiatu to 0,5 mln zł, zaś maksymalna to 93,5 mln zł w przypadku gmin i 20 mln zł w przypadku powiatów. Jedyne, co samorządy miały zrobić, to potwierdzić chęć otrzymania pieniędzy, wysyłając odpowiedni wniosek do wojewody. – Praktycznie wszystkie samorządy w kraju takie wnioski złożyły. Wypłaty ruszą na początku września – usłyszeliśmy nieoficjalnie od przedstawiciela rządu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane