statystyki

Tarcza 4.0: Jaka pomoc dla samorządów?

autor: Katarzyna Nocuń08.06.2020, 08:00; Aktualizacja: 08.06.2020, 08:07
Poza tym JST wcześniej będą mogły otrzymać raty subwencji ogólnej.

Poza tym JST wcześniej będą mogły otrzymać raty subwencji ogólnej.źródło: ShutterStock

Możliwość niezachowania w tym roku równowagi budżetowej do wysokości ubytku dochodów podatkowych spowodowanych przez COVID-19, a także złagodzenie reguły fiskalnej JST ograniczającej wysokość spłaty długu. Te rozwiązania mają złagodzić konsekwencje epidemii, które dotkną samorządy.

Wprowadza je ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (nazywana też tarczą 4.0). W ubiegłym tygodniu uchwalił ją Sejm.

Ograniczeniu w zakresie spłaty zobowiązań (art. 243 ust. 1 ustawy o finansach publicznych) nie będą podlegały kwoty wykupów papierów wartościowych, spłaty rat, kredytów i pożyczek z należnymi odsetkami i dyskontem, emitowanych lub zaciągniętych w 2020 r., jeśli nowe zobowiązanie zasypuje ubytki w dochodach samorządu spowodowane epidemią. Ustawa wprowadza przy tym dodatkowy mechanizm zabezpieczający finanse JST. W 2020 r. limit długu samorządowego wyniesie 80 proc. dochodów danej jednostki.

Osłona dla samorządów uwzględnia także udzielane przez organy JST ulgi podatkowe. Ich skutki finansowe nie będą uwzględniane przy wyliczaniu subwencji i wpłat. Samorządowcy uważają jednak, że nie jest to wystarczające rozwiązanie. – W roku 2020 oprócz zwykłych ulg podatkowych udzielamy także ulg podmiotom dotkniętym przez ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią. Uważamy, że te ulgi powinny być zrekompensowane z budżetu państwa – uważa Związek Miast Polskich.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane