statystyki

Program radny plus. W samorządach miało być bez układów. Nie wyszło

autor: Patryk Słowik30.05.2020, 11:30
Reforma samorządu terytorialnego ma swoje blaski i cienie – jak to zazwyczaj bywa przy wielkich projektach politycznych. Gdy jednak widzę, jak duża jest skala kumoterstwa, nepotyzmu i politykierstwa w najgorszym wydaniu na szczeblu lokalnym, jestem bardziej na „nie” niż na „tak”. Szkopuł w tym, że po 30 latach od pierwszych w powojennej Polsce wolnych wyborów samorządowych już nie wierzę w dobrą zmianę. I to jest najsmutniejsze.

Reforma samorządu terytorialnego ma swoje blaski i cienie – jak to zazwyczaj bywa przy wielkich projektach politycznych. Gdy jednak widzę, jak duża jest skala kumoterstwa, nepotyzmu i politykierstwa w najgorszym wydaniu na szczeblu lokalnym, jestem bardziej na „nie” niż na „tak”. Szkopuł w tym, że po 30 latach od pierwszych w powojennej Polsce wolnych wyborów samorządowych już nie wierzę w dobrą zmianę. I to jest najsmutniejsze.źródło: ShutterStock

W samorządach miało być bez układów, bez wyciągania kasy podatników. Miało być uczciwie. Niestety nie wyszło.

W ostatnich tygodniach dwie organizacje zrzeszające miejskich aktywistów przygotowały swoje opracowania dotyczące miejsc zarobkowania przez radnych – stołeczne „Miasto jest Nasze” i ruch „TAK dla Łodzi”. Większość radnych należących do miejskich obozów władzy (w obu przypadkach to politycy partii opozycyjnych, głównie Koalicji Obywatelskiej) pracuje w zależnych od miasta podmiotach: lokalnych urzędach lub spółkach komunalnych. Choć niekiedy „pracuje” to zbyt szumne słowo, bo w praktyce część po prostu zasiada w radach nadzorczych spółek. Są osoby, które pełnią funkcje nadzorcze w więcej niż jednym podmiocie (nadzór najczęściej ogranicza się do jednego krótkiego spotkania co kilka tygodni) i zarabiają dzięki temu dodatkowe 50 tys. zł rocznie.

Magazyn DGP. Okładka 29 maja 2020

Magazyn DGP. Okładka 29 maja 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • karol(2020-05-30 19:36) Zgłoś naruszenie 110

  Może warto aby dziennikarze wyjaśnili dlaczego nie powstała fabryka osocza w Mielcu.Biznesmeni m.in lobbista Włodziwmierz Wapiński bardzo blisko związany z Kwaśniewskim zainicjował budowy tej fabryki LFO w Mielcu. Co ciekawe mimo sprzeciwów ministra Kaczmarka jednak otrzymali poręczenie rządowe i wsparcie finansowe w Kredyt Banku na fabrykę która nigdy nie powstała.Do dziś nie odpowiedzieli karnie mimo stat finansowych ci szemrani biznesmeni.Kto za nimi stał i kto ich bronił że udało się im nie ponieść odpowiedzialności.A szkoda bo gdyby może inni inwestorzy wybudowali tę fabrykę jakże była by teraz potrzebna do produkcji leków na Covid -19 a może i na inne choroby.Podobno wracamy do tematu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PI Grembowicz(2020-05-30 22:22) Zgłoś naruszenie 110

  Samorządy od chwili powstania /reforma samorządowa!/ były zawsze siedliskiem patologii, układów, korupcji, marnotrawstwa, łapówkarstwa, kolesiostwa, partyjniactwa, unijnych dotacji, grantów etc. Vide Dolny Śląsk/Breslau/Liegnitz etc. Zgroza! I po to zdaje się powstały po 1989 roku przecie! PRL bis! =-O ;-) :-) :-! :-$ :O :-D O:-)

  Odpowiedz
 • Bert(2020-05-31 12:19) Zgłoś naruszenie 71

  wyszło, wyszło. Nawet tak dobrze, że w poprzednich wyborach samorządowych PSL z poparciem w Polsce 5% wygrał z poparciem 20%. (przy 2 mln głosów nieważnych) Tak wiec "samorządność", przynajmniej peeselowska, ma się znakomicie.

  Odpowiedz
 • elki(2020-05-31 14:04) Zgłoś naruszenie 60

  Niejaki Kulesza przygotował koślawą ustawę samorządową, pełną patologicznych rozwiązań. Najlepszym przykładem forsowane przez niego powiaty, zupełnie zbyteczna instytucja,a za siedlisko dla różnej maści nepotów.

  Odpowiedz
 • A Partyjne Układy są OK?(2020-05-31 10:02) Zgłoś naruszenie 30

  Jedna Partia to jeden układ

  Odpowiedz
 • Miały być samorządy(2020-05-31 15:49) Zgłoś naruszenie 10

  A są partyjne sitwy. Mieli współrządzić Obywatele, a rządzą Partie...To jakie to samorządy jak po linii partyjnej wszystko idzie? Gdzie się podziały ideały?

  Odpowiedz
 • rzecz dzieje się w Polsce, czyli nigdzie(2020-06-01 07:24) Zgłoś naruszenie 10

  Samorządy to największy rak w tym kraju

  Odpowiedz
 • maria(2020-05-31 21:59) Zgłoś naruszenie 10

  Jak władza samorządowa nie ma kontroli społecznej to dochodzi do patologi.Na dodatek prezydent może być dwie tylko kadencje a są prezydenci którzy maja czesem ponad 80 pobierają emeryturę i zasiadają czasem na urzędzie po 18 lat.Jak taką ,,klikę samorządową,, przegonić kiedy czasem członkowie rodziny są na dyrektorskich stołkach bez konkursu.Bywa że sekretarka włodarza fałszuje dokumenty urzędowych i wyłudzają odprawy emerytalne. Jak było ostatnio z byłą panią skarbnik na Podkarpaciu i co i nic nawet CBA nie chce wchodzić do urzędu z kontrola bo lepiej gonić ,,królika,,i go ,,opiekać na ogniu,, niż go zablokować.Bo na tym wszyscy cos skorzystają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane