statystyki

Doroczny raport o stanie gminy: Skomplikowane przesunięcie w czasie

autor: Leszek Jaworski06.05.2020, 09:03; Aktualizacja: 06.05.2020, 09:06
Eksperci są zgodni, że wygląda na to, iż rząd przeoczył w ogóle obowiązek składania raportu

Eksperci są zgodni, że wygląda na to, iż rząd przeoczył w ogóle obowiązek składania raportuźródło: ShutterStock

Mimo epidemii i zmian organizacji pracy w lokalnych samorządach termin na opracowanie dokumentu się nie zmienił. Trzeba go przygotować do końca maja. Ale z podjęciem uchwały można czekać do końca sierpnia.

Zgodnie z ustawami ustrojowymi sporządzenie raportu o stanie jednostki samorządu terytorialnego jest jednym z podstawowych obowiązków włodarza lub zarządu powiatu/województwa. Debata nad tym dokumentem odbywa się jednocześnie z procedurą głosowania za przyjęciem absolutorium dla wójta. Do tej pory należało to zrobić do 30 czerwca. Jednak termin na podjęcie przez organy stanowiące JST uchwał w sprawie absolutorium przesunięto o 60 dni na mocy rozporządzenia ministra finansów z 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz.U. poz. 570). Mimo to czas na przedstawienie raportu o stanie JST się nie zmienił, co wywołuje protesty, m.in. Związku Powiatów Polskich.

Eksperci są zgodni, że wygląda na to, iż rząd przeoczył w ogóle obowiązek składania raportu. – Ciekawe, czy przesunięcie procedury rozpatrzenia raportu o stanie samorządu było świadomą decyzją ustawodawcy, czy pewnego rodzaju wypadkiem przy pracy będącym konsekwencją przesunięcia procedury absolutoryjnej – zastanawia się Mateusz Karciarz, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp.k. w Poznaniu. Jego zdaniem gdyby działanie ustawodawcy w tym zakresie było celowe, to zmianie uległby prawdopodobnie termin na przygotowanie samego raportu. Czy odłożenie w czasie procedury absolutoryjnej z automatu oznacza przesunięcie rozpatrzenia raportu? Analiza przepisów ustaw ustrojowych wskazuje, że tak.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane