Modyfikacji janosikowego na tym etapie nie przewidujemy; wśród samorządów nie ma jednomyślności w tej kwestii - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami największych miast Müller pytany był o zgodę rządu na postulaty samorządowców dotyczące np. zawieszenia janosikowego oraz zrekompensowania z budżetu państwa ubytku dochodów, takich jak tych z gospodarki odpadami, ograniczenie wpływu z biletów z komunikacji miejskiej czy stref płatnego parkowania.

Müller przyznał, że podczas spotkania z premierem niektórzy włodarze miast wskazywali na kwestię janosikowego. "Ale wśród samorządów nie ma jednomyślności" - zaznaczył. Jak zauważył, ograniczenie janosikowego dla jednych miast oznacza obniżenie możliwości inwestycyjnych dla drugich, ponieważ np. programy rządowe nie mogłyby być zasilane tymi środkami. "Więc jednolitego podejścia w tym zakresie nie ma i modyfikacji samego janosikowego na tym etapie nie przewidujemy" - dodał rzecznik rządu.

Poinformował, że podczas spotkania padły też postulaty modyfikacji przepisów dotyczących rekompensat, czyli np. jeżeli dany samorząd poniósł jakiś wydatek z tytułu obniżenia czynszu, żeby państwo to zrekompensowało.

Zaznaczył, że okres epidemii jest trudny nie tylko dla finansów samorządowych, ale również dla finansów rządu. "Więc my pewnego rodzaju ruchy będziemy podejmować, ale one będą miały charakter konkretnych programów np. programu inwestycji czy dofinasowania przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej" - dodał. Poinformował również o zgodzie "ze strony rządu na pewne uelastycznienie finansów samorządów, tak, aby mogły w inny sposób refinansować wydatki np. poprzez zwiększenie zadłużenia".