statystyki

Przekazanie przez gminę respiratora szpitalowi. Jak to zrobić?

autor: Leszek Jaworski01.04.2020, 08:46; Aktualizacja: 01.04.2020, 08:46
Rozwiązań jest kilka. Zdaniem Bartosza Góry, radcy prawnego prowadzącego własną kancelarię w Dębicy, zasadnym jest udzielenie przez gminę wsparcia rzeczowego w postaci przekazania respiratora w oparciu o ustawę z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Rozwiązań jest kilka. Zdaniem Bartosza Góry, radcy prawnego prowadzącego własną kancelarię w Dębicy, zasadnym jest udzielenie przez gminę wsparcia rzeczowego w postaci przekazania respiratora w oparciu o ustawę z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.źródło: ShutterStock

Gminy, choć nie tworzą i nie prowadzą szpitali, to w zadaniach własnych mają wpisane ochronę zdrowia mieszkańców. A że w czasach pandemii najważniejszym urządzeniem podtrzymującym życie jest respirator, to wiele z nich chce pomóc służbie zdrowia i zakupić ten sprzęt z własnych środków. W jaki sposób mają go potem przekazać do placówki, której nie prowadzą?

Rozwiązań jest kilka. Zdaniem Bartosza Góry, radcy prawnego prowadzącego własną kancelarię w Dębicy, zasadnym jest udzielenie przez gminę wsparcia rzeczowego w postaci przekazania respiratora w oparciu o ustawę z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 374, dalej: u.f.p.). – Ustawa ta w art. 220 ust. 1 dopuszcza udzielenie z budżetu jednostki samorządowej innej JST m.in. pomocy rzeczowej – tłumaczy prawnik. I dodaje, że dla prawidłowego zastosowania tego przepisu koniecznym jest odniesienie się do art. 216 ust. 2 pkt 5 u.f.p. wskazującego, że wydatki budżetu JST są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek określoną odrębną uchwałą przez organ stanowiący JST. Bartosz Góra wyjaśnia także, że szpital zgodnie z ustawą z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 295, dalej: u.d.l.) może otrzymywać od JST: środki finansowe – na realizację zadań, o których mowa w art. 114 ust. 1 pkt 1 i 4–7, lub dotację w rozumieniu przepisów o finansach publicznych na realizację zadań, o których mowa w art. 114 ust. 1 pkt 1–6.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane