statystyki

Karta Dużej Rodziny: Nie zawasze trzeba płacić za wydanie dokumentu

autor: Michalina Topolewska04.02.2020, 17:00; Aktualizacja: 04.02.2020, 17:17
Rodzina wielodzietna

Rodzina wielodzietnaźródło: ShutterStock

Jeśli wniosek o przyznanie karty dużej rodziny (KDR) dotyczy członka rodziny wielodzietnej, który był już jej posiadaczem, ale np. straciła ona ważność, to za jej wydanie nie jest pobierana opłata.

Tak wynika z informacji przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla gmin w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, kiedy mają one pobierać należność za wydanie KDR. Co do zasady jej uzyskanie jest bezpłatne z wyjątkiem sytuacji, o których mowa w art. 13 ust. 1a ustawy z 5 grudnia 2014 r. o KDR (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1390 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem za kartę trzeba zapłacić 9,21 zł, jeśli ktoś ma już ją w formie tradycyjnej i po jakimś czasie występuje o elektroniczną – w postaci aplikacji na smartfona oraz w odwrotnym przypadku (członek rodziny korzysta z aplikacji, a chce mieć jeszcze plastikowy dokument). To więc oznacza, że opłatę za drugą formę karty wnioskodawca wnosi jedynie wtedy, gdy posiada ważną kartę i domawia jej drugą formę.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane