statystyki

Karta Dużej Rodziny: Nie zawasze trzeba płacić za wydanie dokumentu

autor: Michalina Topolewska04.02.2020, 17:00; Aktualizacja: 04.02.2020, 17:17
Rodzina wielodzietna

Rodzina wielodzietnaźródło: ShutterStock

Jeśli wniosek o przyznanie karty dużej rodziny (KDR) dotyczy członka rodziny wielodzietnej, który był już jej posiadaczem, ale np. straciła ona ważność, to za jej wydanie nie jest pobierana opłata.

Tak wynika z informacji przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla gmin w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, kiedy mają one pobierać należność za wydanie KDR. Co do zasady jej uzyskanie jest bezpłatne z wyjątkiem sytuacji, o których mowa w art. 13 ust. 1a ustawy z 5 grudnia 2014 r. o KDR (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1390 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem za kartę trzeba zapłacić 9,21 zł, jeśli ktoś ma już ją w formie tradycyjnej i po jakimś czasie występuje o elektroniczną – w postaci aplikacji na smartfona oraz w odwrotnym przypadku (członek rodziny korzysta z aplikacji, a chce mieć jeszcze plastikowy dokument). To więc oznacza, że opłatę za drugą formę karty wnioskodawca wnosi jedynie wtedy, gdy posiada ważną kartę i domawia jej drugą formę.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane