Imprezy masowe. Czy na sylwestrze będziemy bezpieczni?

autor: Tomasz Żółciak, Paulina Nowosielska, Grzegorz Kowalczyk31.12.2019, 08:05; Aktualizacja: 31.12.2019, 08:26
ochrona

Na tysiąc osób bawiących się na powietrzu wymaganych jest 17 pracowników ochrony (z czego 20 proc. to pracownicy kwalifikowani)źródło: ShutterStock

Policja, firmy ochroniarskie, organizatorzy czy samorządy. Kto ma zapewnić spokój, gdy będziemy świętować sylwestra, bawić się w klubach, celebrować finał WOŚP? Sprawdziliśmy, czy i komu tragedia sprzed blisko roku dała do myślenia.

Kluczową rolę w zapewnianiu nam bezpieczeństwa odgrywają dwie ustawy: o ochronie osób i mienia oraz o bezpieczeństwie imprez masowych. Zadaliśmy pytania resortom, których przedstawiciele po zabójstwie Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP zabierali głos w tej sprawie. Czy obecne prawo jest dobre i czy trwają prace nad jego zmianą? Ministerstwo Sprawiedliwości przekierowało nas do MSWiA, skąd nie przyszła żadna odpowiedź.

Nie milczy branża ochroniarska. Jej przedstawiciele mówią, że przez ostatni rok nie wydarzyło się niemal nic. Mikołaj Bułat, właściciel agencji ochrony, przekonuje, że władze ograniczyły się do zapowiedzi. Owszem, wzmożono kontrole firm zajmujących się ochroną. – Ale obowiązkiem kontroli objęte są tylko firmy posiadające status SUFO (specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne) – mówi. Tymczasem większość agencji ma tylko koncesje (5,7 tys. wobec ok. 890 z SUFO). Jego zdaniem rozwiązaniem byłyby zmiany w ustawie o ochronie osób i mienia, m.in. powrót do państwowych egzaminów i licencji. Bo dziś, żeby zostać kwalifikowanym pracownikiem, wystarczy dostarczyć na policję dokument poświadczający ukończenie komercyjnego kursu.

Paweł Bilko z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony podkreśla, że nie stworzono systemu szkoleń i motywacji dla ludzi, by podnosili kwalifikacje. A efekt? Niebezpieczny bałagan. – Komendy wojewódzkie przeprowadziły niedawno kontrolę wśród kwalifikowanych pracowników ochrony, którzy mają obowiązek przejść raz na 5 lat kursy doszkalające. Okazało się, że ponad 1,8 tys. osobom cofnięto uprawnienia, gdy się okazało, że zamiast na szkoleniu były w pracy. Znalazłem też kurs na pracownika ochrony za 200 zł w całości odbywający się przez internet. Jak zdobyć wiedzę z technik interwencyjnych czy obezwładniania tą drogą? – pyta retorycznie.

Choć ustawodawca nie wyposażył samorządów w nowe narzędzia prawne czy organizacyjne, władze lokalne przekonują, że tegoroczne imprezy miejskie, jak sylwester, będą bezpieczne.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane