RIO: Dotacja możliwa także w trakcie realizacji inwestycji

autor: Paulina Szewioła10.12.2019, 19:00
Zdaniem RIO nic nie stoi też na przeszkodzie, aby gmina Słupia Jędrzejowska przekazała taką dotację celową na budowę oczyszczalni ścieków. Może być ona bowiem udzielona po dacie zawarcia umowy na wykonanie zadania publicznego na wydatki związane z jego realizacją.

Zdaniem RIO nic nie stoi też na przeszkodzie, aby gmina Słupia Jędrzejowska przekazała taką dotację celową na budowę oczyszczalni ścieków. Może być ona bowiem udzielona po dacie zawarcia umowy na wykonanie zadania publicznego na wydatki związane z jego realizacją.źródło: ShutterStock

Porozumienie między gminami dotyczące realizacji oczyszczalni ścieków może być zawarte już w trakcie wykonywania projektu przez jedną z nich – uznała Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.

Sprawa dotyczyła gmin Sędziszów i Słupia Jędrzejowska. Ta pierwsza od 2018 r. buduje oczyszczalnię ścieków. Inwestycja ma zostać zakończona w 2020 r. Oczyszczalnia będzie odbierać ścieki z obydwu miejscowości. Gmina Sędziszów przed rozpoczęciem prac zwracała się do gminy Słupia o partycypację w kosztach, ale bez rezultatu. Ta ostatnia stoi na stanowisku, że nie może udzielić dotacji celowej, ponieważ inwestycja została już rozpoczęta i doszłoby do złamania dyscypliny finansów publicznych.

RIO w Kielcach miała inne zdanie na ten temat. Według izby zadanie własne gminy określone art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506), polegające na budowie oczyszczalni ścieków, może być realizowane na podstawie porozumienia międzygminnego. Może być zawarte także w trakcie realizacji inwestycji.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane