O ujawnieniu nagrodzonych decyduje wójt lub prezydent

autor: Szymon Guzik13.11.2019, 19:00; Aktualizacja: 29.11.2019, 15:34
Czy rodzice uczniów mają prawo żądać wskazania nauczycieli, którym organ prowadzący placówkę przyznał nagrodę z okazji Dnia Edukacji Narodowej?

Czy rodzice uczniów mają prawo żądać wskazania nauczycieli, którym organ prowadzący placówkę przyznał nagrodę z okazji Dnia Edukacji Narodowej?źródło: ShutterStock

Czy rodzice uczniów mają prawo żądać wskazania nauczycieli, którym organ prowadzący placówkę przyznał nagrodę z okazji Dnia Edukacji Narodowej?

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1429) każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu tej ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie w niej określonych.

Ustawa wskazuje, że prawo do informacji publicznej może być ograniczone m.in. ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Nie dotyczy to jednak informacji o osobach pełniących funkcje publiczne mających związek z ich pełnieniem. Jak wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. akt II SA/Po 158/16), „funkcja publiczna to funkcja związana z uprawnieniami i obowiązkami w zakresie realizacji zadań o znaczeniu publicznym, a zadaniem takim jest m.in. realizowanie konstytucyjnego prawa do wykształcenia w ramach pracy wykonywanej przez nauczycieli szkolnych, co pozwala ich kwalifikować jako osoby pełniące funkcje publiczne”.

Co istotne pojęcie „osoba pełniąca funkcję publiczną” na gruncie ustawy (art. 5 ust. 2) ma autonomiczne i szersze znaczenie niż wynikające z art. 115 par. 13 i par. 19 kodeksu karnego. Obejmuje bowiem każdą osobę, która ma wpływ na kształtowanie spraw w sferze publicznej (m.in. wyrok NSA z 15 czerwca 2015 r., sygn. akt I OSK 3217/14).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane