statystyki

O ujawnieniu nagrodzonych decyduje wójt lub prezydent

autor: Szymon Guzik13.11.2019, 19:00; Aktualizacja: 29.11.2019, 15:34
Czy rodzice uczniów mają prawo żądać wskazania nauczycieli, którym organ prowadzący placówkę przyznał nagrodę z okazji Dnia Edukacji Narodowej?

Czy rodzice uczniów mają prawo żądać wskazania nauczycieli, którym organ prowadzący placówkę przyznał nagrodę z okazji Dnia Edukacji Narodowej?źródło: ShutterStock

Czy rodzice uczniów mają prawo żądać wskazania nauczycieli, którym organ prowadzący placówkę przyznał nagrodę z okazji Dnia Edukacji Narodowej?

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1429) każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu tej ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie w niej określonych.

Ustawa wskazuje, że prawo do informacji publicznej może być ograniczone m.in. ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Nie dotyczy to jednak informacji o osobach pełniących funkcje publiczne mających związek z ich pełnieniem. Jak wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. akt II SA/Po 158/16), „funkcja publiczna to funkcja związana z uprawnieniami i obowiązkami w zakresie realizacji zadań o znaczeniu publicznym, a zadaniem takim jest m.in. realizowanie konstytucyjnego prawa do wykształcenia w ramach pracy wykonywanej przez nauczycieli szkolnych, co pozwala ich kwalifikować jako osoby pełniące funkcje publiczne”.

Co istotne pojęcie „osoba pełniąca funkcję publiczną” na gruncie ustawy (art. 5 ust. 2) ma autonomiczne i szersze znaczenie niż wynikające z art. 115 par. 13 i par. 19 kodeksu karnego. Obejmuje bowiem każdą osobę, która ma wpływ na kształtowanie spraw w sferze publicznej (m.in. wyrok NSA z 15 czerwca 2015 r., sygn. akt I OSK 3217/14).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane