statystyki

Dane do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych należy szybko uzupełnić. Jak to zrobić?

autor: Mateusz Faron30.10.2019, 08:21; Aktualizacja: 30.10.2019, 10:19
Tegoroczna aktualizacja KPOŚK jest szóstą z kolei. Generalny cel programu to ograniczenie zrzutów niedostatecznie oczyszczonych ścieków, a w efekcie ochrona środowiska wodnego.

Tegoroczna aktualizacja KPOŚK jest szóstą z kolei. Generalny cel programu to ograniczenie zrzutów niedostatecznie oczyszczonych ścieków, a w efekcie ochrona środowiska wodnego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Mateusz

Do jutra gminy powinny przekazać ankiety aktualizujące plany oczyszczania ścieków do regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Od tego m.in. zależy, czy otrzymają wsparcie na inwestycje kanalizacyjne.

Wypełnienie ankiet to wymóg kolejnej aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Jednak problem w tym, że choć Wody Polskie wydały dokument zawierający wytyczne dla samorządów, mający pomóc w uzupełnieniu ankiety, to nie jest on precyzyjny i rodzi sporo wątpliwości. Tymczasem – jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Wód Polskich – zapisy KPOŚK po VI aktualizacji „decydować będą o możliwości pozyskiwania środków finansowych przez samorządy na inwestycje realizowane w latach przyszłych. Dlatego też rzetelne i terminowe wypełnienie formularza aktualizacyjnego będzie kluczem do dalszych inwestycji i poprawy jakości życia mieszkańców aglomeracji”. Tak więc w gminach znajdujących się na terenach wyznaczonych programem aglomeracji uwzględnienie inwestycji kanalizacyjnych w KPOŚK ma niebagatelne znaczenie. A tym samym kluczowe jest dla nich prawidłowe wypełnienie ankiety.

Jak określić ceny do 2027 r.

Dokument „Mapa drogowa dla aglomeracji ubiegających się o ujęcie w VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych” oprócz harmonogramu prac nad aktualizacją zawiera również określenie zakresu ankiety oraz założenia i warunki ujęcia aglomeracji w VI aktualizacji KPOŚK. Z wytycznych wynika, że ankieta ma zawierać informacje o inwestycjach trwających i planowanych do realizacji na terenie aglomeracji od 1 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2027 r. W tym miejscu pojawiły się wątpliwości, czy zaliczać do nich jeszcze niezrealizowane inwestycje, a już uwzględnione w poprzednich aktualizacjach KPOŚK, w tym ujęte w V aktualizacji.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane