statystyki

Wody zyskają dodatkowe źródło finansowania

autor: Jakub Pawłowski09.10.2019, 19:00

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne będą miały więcej czasu na dostosowanie się do wymogu stosowania przyrządów pomiarowych umożliwiających pomiar ilości pobranej wody oraz ścieków odprowadzanych do wód lub do ziemi. Termin na sprostanie tym nowym rygorom zostanie przesunięty na 31 grudnia 2026 r. Zmienią się też zasady, na jakich wydawane są zgody wodnoprawne.

To wszystko za sprawą nowelizacji ustawy – Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2268 ze zm.), która czeka już na podpis prezydenta RP. Zakłada ona również, że to Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGGWP) przejmie od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym. To z kolei pozwoli pobierać za nie opłaty, które wpłyną bezpośrednio do PGGWP.

Poza zapewnieniem dodatkowego i stabilnego źródła finansowania dla rządowego regulatora nowela wprowadza też wiele zmian kluczowych dla samorządowców, które mają przyspieszyć i usprawnić postępowania administracyjne. Uszczegółowione zostaną m.in. wymogi dotyczące decyzji określających charakter wód, ustalających linię brzegu, zwalniających z zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Szybciej mają być też wydawane zgody wodnoprawne, również w przypadkach wymagających zgłoszenia, czyli dokonywanych w trybie „milczącej zgody”.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane