Pracownik samorządowy nie zawsze powinien zasiadać w komisji wyborczej

09.10.2019, 20:00
Urzędnik zatrudniony w gminie chciałby dodatkowo pracować w obwodowej komisji wyborczej. Czy istnieje taka możliwość?

Urzędnik zatrudniony w gminie chciałby dodatkowo pracować w obwodowej komisji wyborczej. Czy istnieje taka możliwość?źródło: ShutterStock

Urzędnik zatrudniony w gminie chciałby dodatkowo pracować w obwodowej komisji wyborczej. Czy istnieje taka możliwość?

Obwodowe komisje wyborcze (OKW) powoływane są w pierwszym rzędzie spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych reprezentujących komitety wyborcze utworzone przez partie polityczne bądź koalicje partii politycznych lub upoważnione przez nie osoby w sposób określony w art. 182 par. 2–7 kodeksu wyborczego.

Jednakże w niektórych przypadkach komisarz może powołać w skład OKW osobę, która samodzielnie zgłosiła swoją kandydaturę. Musi ona: a) mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia; b) stale zamieszkiwać na obszarze województwa, w którym została zgłoszona w skład komisji. Zgodnie z uchwałą PKW kandydat na członka musi być też obywatelem polskim, nie może być pozbawiony praw publicznych lub ubezwłasnowolniony prawomocnym wyrokiem sądu, jak również nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane