statystyki

Częstochowa nagradza biznes za wysokie płace

autor: Łukasz Zalewski09.10.2019, 12:51; Aktualizacja: 09.10.2019, 12:51
Na takie rozwiązanie zdecydowała się Częstochowa. Jej rada uchwaliła zwolnienie z podatku od nieruchomości dla firm, które utworzą nowe miejsca pracy z pensją wynoszącą przynajmniej trzykrotność płacy minimalnej. – Taka preferencja, choć bardzo rzadka, jest zgodna z prawem – mówią eksperci.

Na takie rozwiązanie zdecydowała się Częstochowa. Jej rada uchwaliła zwolnienie z podatku od nieruchomości dla firm, które utworzą nowe miejsca pracy z pensją wynoszącą przynajmniej trzykrotność płacy minimalnej. – Taka preferencja, choć bardzo rzadka, jest zgodna z prawem – mówią eksperci.źródło: ShutterStock

Na takie rozwiązanie zdecydowała się Częstochowa. Jej rada uchwaliła zwolnienie z podatku od nieruchomości dla firm, które utworzą nowe miejsca pracy z pensją wynoszącą przynajmniej trzykrotność płacy minimalnej. – Taka preferencja, choć bardzo rzadka, jest zgodna z prawem – mówią eksperci.

Rada Miasta Częstochowy uchwaliła zwolnienie z podatku od nieruchomości dla firm, które zainwestują na terenie SSE, pod warunkiem że zaoferują nowo zatrudnionym przynajmniej trzykrotność płacy minimalnej. To nowe podejście do zwolnień podatkowych, lecz – jak przyznają eksperci – absolutnie dopuszczalne. Dotychczas samorządy, o ile decydowały się w podobny sposób na przyciągnięcie inwestycji, oferowały zwolnienie za z góry określone kwoty wynagrodzenia dla nowo zatrudnionych.

Jak mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego urzędu, miasto chce za pomocą tak skonstruowanego zwolnienia z podatku propagować tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy nie tylko dla swoich mieszkańców, ale i dla przyjeżdżających lub relokowanych pracowników. – Mówiąc krótko, wspieramy firmy, ale myślimy też o zatrudnionych – mówi rzecznik. Dodajmy, że zapewnienie 300-proc. pensji minimalnej nie jest jedynym wymogiem wynikającym z uchwały rady miasta. Chodzi bowiem tylko o tych inwestorów, którzy utworzą nowe miejsca pracy na terenach istniejącej już SSE, a ponadto zaoferują pracownikom umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy. Co istotne, zwolnienie jest skierowane nie tylko do firm, które wybudują zakład od zera i zatrudnią w nich pracowników, ale również dla już istniejących w strefie firm, które rozbudują swój zakład lub wprowadzą do niego nową produkcję.

Adam Kałążny, starszy menedżer w zespole ds. podatku od nieruchomości Deloitte, spodziewa się, że jeśli obecna sytuacja na rynku pracy będzie się utrzymywać, to kolejne gminy będą szły w ślady Częstochowy.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane