statystyki

Śmieciowa cyfryzacja już za rogiem. Informacje o odpadach będą zbierane tylko w formie elektronicznej

autor: Katarzyna Nocuń31.07.2019, 19:00
Wprowadzenie ewidencji elektronicznej będzie kolejnym etapem w doszczelnianiu systemu. Ale to nie jedyny problem. – Brakuje pieniędzy na prowadzenie selektywnej zbiórki – zaznacza Jerzy Zając.

Wprowadzenie ewidencji elektronicznej będzie kolejnym etapem w doszczelnianiu systemu. Ale to nie jedyny problem. – Brakuje pieniędzy na prowadzenie selektywnej zbiórki – zaznacza Jerzy Zając.źródło: ShutterStock

BDO ma ograniczyć szarą strefę – problem samorządów i rynku odpadowego. Eksperci przekonują, że do kompletu potrzebne są przepisy, które obciążą producentów za wprowadzenie na rynek opakowań.

Kluczowe przepisy znowelizowanej ustawy o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403) wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku i rok później (nowelizację 29 lipca opublikowano w Dzienniku Ustaw). Nie będzie już można przygotowywać sprawozdań na papierze. Wyłącznie elektronicznie będzie prowadzona ewidencja odpadów i rejestr podmiotów wprowadzających produkty na rynek.

Elektroniczna baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) ma uszczelnić system. Szara strefa jest jednym z głównych problemów, o którym mówią samorządowcy. W opublikowanym na początku lipca raporcie „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2018/19” Global Compact Network Poland, przywołano dane resortu środowiska wskazujące, że jej udział w gospodarce odpadami sięga od 30 do 50 procent.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ad(2019-07-31 23:05) Zgłoś naruszenie 30

    Osoby wymeldowane nie przebywajace w lokalach obciaza sie wywozem nieczystosci. Spoldzielnie zwiekszaja koszty a rewidenci akceptuja bagno.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane