Koniec użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców? Minister Soboń zapowiada zmiany

autor: Julita Żylińska24.07.2019, 08:00; Aktualizacja: 24.07.2019, 08:18
905 201 zaświadczeń o przekształceniu wydano w całej Polsce do 30 czerwca

905 201 zaświadczeń o przekształceniu wydano w całej Polsce do 30 czerwcaźródło: ShutterStock

Wiceszef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR) Artur Soboń zapowiedział, że jeśli PiS wygra kolejne wyborzy i będzie rządził kolejną kadencję, to przedsiębiorcy mogą liczyć na propozycję zlikwidowania użytkowania wieczystego. Przyznał jednak, że to najbardziej problematyczna grupa.

Zapowiedź ta padła przy okazji prezentacji postępów w wydawaniu zaświadczeń o przekształceniu dla mieszkańców. Resort podał, że do sądów wieczystoksięgowych do połowy roku wpłynęło ponad 905 tys. takich dokumentów (ok. 36 proc. użytkowników). Choć Warszawa wraz z Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem i Gliwicami jest jednym z pięciu miast, gdzie przyrost wydanych dokumentów w porównaniu z I kwartałem jest najszybszy, to w stolicy wydano dotąd zaświadczenia jedynie dla ok. 3,9 proc. mieszkańców (2474 w I kwartale i 30 070 do końca czerwca). Na razie nie są planowane żadne sankcje wobec miast z powodu opóźnienia, a Soboń ponownie zapewnił, że nawet w przypadku spóźnienia dokumentów mieszkańcom będą przysługiwać bonifikaty obowiązujące w roku przekształcenia (2019 r.).

Przypomnijmy, że na mocy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2019 r. poz. 916) ok. 2,5 mln użytkowników wieczystych na początku stycznia 2019 r. stało się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami. Po uzyskaniu specjalnego zaświadczenia mogą zgłosić chęć wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej i otrzymania bonifikaty z tego tytułu. Na wydawanie zaświadczeń miasta mają 12 miesięcy, liczone od początku tego roku. Początkowo zakładano, że bonifikaty będą najwyższe, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Z powodu opóźnień z wydawaniem zaświadczeń znowelizowano jednak przepisy w taki sposób, że mieszkańcy nie stracą szansy na najbardziej preferencyjne bonifikaty, gdy zaświadczenie będzie spóźnione.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane