WSA: Wykształcenie urzędników powinno być jawne

autor: Paulina Szewioła17.07.2019, 20:00; Aktualizacja: 17.07.2019, 21:42
Dane o kierunku studiów ukończonych przez osoby sprawujące funkcje publiczne odzwierciedlają poziom ich kompetencji i stanowią informację publiczną.

Dane o kierunku studiów ukończonych przez osoby sprawujące funkcje publiczne odzwierciedlają poziom ich kompetencji i stanowią informację publiczną.źródło: ShutterStock

Dane o kierunku studiów ukończonych przez osoby sprawujące funkcje publiczne odzwierciedlają poziom ich kompetencji i stanowią informację publiczną.

Sprawa dotyczy mężczyzny, który zwrócił się do prezydenta jednego z miast o udzielenie informacji dotyczącej wykształcenia osoby piastującej urząd wiceprezydenta. Wyjaśnił, że w artykule umieszczonym na portalu internetowym miasta zamieszczono informację, że jest ona absolwentką politechniki. W związku z tym poprosił o udzielenie informacji, jaki wydział ukończyła i czy były to studia magisterskie oraz czy posiada tytuł magistra.

W odpowiedzi otrzymał informację, że wiceprezydent została powołana na to stanowisko zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. z ustawą o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506), ustawą o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 936). Zdaniem wnioskodawcy odpowiedź nie zawierała informacji, o które prosił. Urząd twierdził z kolei, że udzielił wyczerpujących wyjaśnień.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Kpiarz (2019-07-18 09:04) Zgłoś naruszenie 10

  A RODO wprost zabrania ujawniania wykształcenia, kompetencji, stażu pracy itd itd....... 😁

  Odpowiedz
 • das urzę(2019-07-18 07:24) Zgłoś naruszenie 10

  O tak. Wykształcenie urzędników powinno być jawne. Jawny powinien być również staż pracy. W pełni popieram. Powinny być jeszcze jawne zestawienia - wykształcenie, staż pracy, stanowisko, płaca. Takie rejestry powinny być ogólnodostępne.

  Odpowiedz
 • Zacznie się krzyk nauczycieli po szkołach krzak(2019-07-18 07:05) Zgłoś naruszenie 30

  Warto ujawnić także wykształcenie nauczycieli - zróżnicowany poziom uczelni, które ukończyli adekwatne do ich możliwości. Wysokość wynagrodzenia zależne od poziomu wykształcenia i wiedzy byłoby bardziej sprawiedliwe niż od stopnia awansu, który każdy wcześniej czy później zdobywa każdy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane