Urzędy pracy czekają na zmiany: Ale reforma będzie przesunięta w czasie

autor: Michalina Topolewska, Patrycja Otto24.04.2019, 09:12; Aktualizacja: 24.04.2019, 09:12
Na majowym posiedzeniu Sejmu ma zostać uchwalona nowela likwidująca profilowanie bezrobotnych. Więcej zmian w ustawie o promocji zatrudnienia w tej kadencji nie będzie.

Na majowym posiedzeniu Sejmu ma zostać uchwalona nowela likwidująca profilowanie bezrobotnych. Więcej zmian w ustawie o promocji zatrudnienia w tej kadencji nie będzie.źródło: ShutterStock

Na majowym posiedzeniu Sejmu ma zostać uchwalona nowela likwidująca profilowanie bezrobotnych. Więcej zmian w ustawie o promocji zatrudnienia w tej kadencji nie będzie. Rząd uważa bowiem, że dopóki sytuacja na rynku pracy jest dobra, nie trzeba się z tym spieszyć. Tymczasem urzędy pracy same pokazują miejsca, w których korekty bardzo by się przydały. I to szybko

W 2018 r. MRPiPS przygotowało projekt ustawy, który miał głęboko reformować urzędy pracy. Jesienią prace nad nim zostały przerwane. Kiedy resort do nich wróci?

Prace zostały przerwane, bo projekt wymagał dodatkowych analiz. Uznaliśmy, że nie ma powodu do pośpiechu, bo sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra. Poza tym do końca kadencji Sejmu zostało już kilka posiedzeń, praktycznie nie ma szans na przeprowadzenie całego procesu legislacyjnego. Będzie to już zadanie dla nowego parlamentu. Ale nie musi to oznaczać powrotu do przygotowanego wcześniej projektu. Wiele będzie też zależeć od opracowywanej przez MSWiA strategii w zakresie polityki migracyjnej. Możliwe, że obecną ustawę trzeba będzie podzielić na dwie i wyodrębnić z niej przepisy w sprawie zatrudniania cudzoziemców.

Ale skoro rynek pracy jest teraz w dobrej kondycji, to może jest to odpowiedni moment na przeprowadzenie głębszych zmian? Część ekspertów wskazuje, że reforma urzędów pracy powinna iść w takim kierunku, by stały się bardziej otwarte na pracodawców.

Powiatowe urzędy nie są zamknięte na współpracę z przedsiębiorcami. Oczywiście są miejsca, gdzie przebiega ona wzorcowo i miejsca, gdzie tak nie jest. Ale tego nie zmieni żadna ustawa ani reforma. PUP muszą stać się bardziej instytucjami usługowymi dla pracodawców, którzy szukają rąk do pracy. Ale nie mogą zapominać o osobach poszukujących pracy i o bezrobotnych. I ten proces przekształcenia już trwa. Urzędy nie koncentrują się wyłącznie na statystykach i zajmowaniu osobami bezrobotnymi, wychodzą z ofertą do pracodawców. Być może trzeba jednak będzie pomyśleć nad rozwiązaniami, które w większym stopniu będą promować PUP wychodzące z taką inicjatywą. Poza tym trzeba pamiętać, że urzędy pracy podlegają pod samorządy powiatowe i to od nich w dużym stopniu zależy, jak one funkcjonują.

Dlaczego?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane