statystyki

Skromne wsparcie dla skromnej liczby bezrobotnych. Coraz mniej osób z prawem do zasiłku

autor: Janusz K. Kowalski16.04.2019, 07:56; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:34
Zasiłek dla bezrobotnych to obecnie prawie 848 zł brutto w okresie pierwszych trzech miesięcy. Potem obniżane jest do niecałych 666 zł brutto.

Zasiłek dla bezrobotnych to obecnie prawie 848 zł brutto w okresie pierwszych trzech miesięcy. Potem obniżane jest do niecałych 666 zł brutto.źródło: ShutterStock

Tylko co szósta osoba zarejestrowana w pośredniakach ma prawo do zasiłku. Istnieją jednak duże różnice między województwami.

W lutym br. ponad 165 tys. (16,3 proc.) zarejestrowanych osób bez zajęcia otrzymywało zasiłki z urzędów pracy – wynika z danych GUS. Jest ich tak mało między innymi dlatego, że większość zarejestrowanych to długotrwale bezrobotni, którzy nie spełniają kryteriów uprawniających do świadczenia.

Największy odsetek bezrobotnych otrzymuje zasiłki w woj. wielkopolskim – 19,9 proc. Tam praktycznie nie ma bezrobocia (w lutym wynosiło ono 3,3 proc.). Zarejestrowani w urzędach pracy nie mają więc często zajęcia tylko przez krótki czas. W regionie funkcjonują liczne centra logistyczne obsługujące rynek krajowy i zagraniczny, w ofertach pracy można więc przebierać.

– Praca w nich jest wprawdzie ciężka, ale nie wymaga często specjalistycznych umiejętności. W tej sytuacji nawet osoby z niskimi kwalifikacjami mogą otrzymać etat – ocenia Urszula Kryńska, ekonomistka z PKO BP.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane