statystyki

Zakopane wciąż ignoruje przemoc: Po raz 10 odmówiono przyjęcia uchwały

autor: Michalina Topolewska23.04.2019, 08:29; Aktualizacja: 24.04.2019, 08:31
Rada miasta Zakopanego po raz dziesiąty odmówiła przyjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia lokalnego programu przeciwdziałania domowej przemocy oraz powołania zespołu interdyscyplinarnego.

Rada miasta Zakopanego po raz dziesiąty odmówiła przyjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia lokalnego programu przeciwdziałania domowej przemocy oraz powołania zespołu interdyscyplinarnego.źródło: ShutterStock

Rada miasta Zakopanego po raz dziesiąty odmówiła przyjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia lokalnego programu przeciwdziałania domowej przemocy oraz powołania zespołu interdyscyplinarnego.

W efekcie jest ona jedyną gminą, która od dziewięciu lat nie wywiązuje się z wymogu wynikającego wprost z art. 6 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390) i nie oferuje kompleksowego wsparcia osobom doświadczającym agresji ze strony członków rodziny. W związku z tym dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO) zwrócił się do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie stanowczych działań wobec rady miasta Zakopane w celu wyegzekwowaniu wspomnianego obowiązku.

Rzecznik wskazuje, że wbrew temu, co twierdzą radni – iż działania zmierzające do ochrony przed przemocą stanowią nadmierną ingerencję państwa w życie rodzinne – domowa agresja wcale nie jest prywatną sprawą rodziny. Zdaniem RPO zadania władz publicznych są w tym obszarze jasno określone i obejmują obowiązki zapobiegania przemocy, niezwłocznego reagowania na sygnały jej stosowania, udzielania specjalistycznego wsparcia osobom doznającym przemocy i adekwatnego oddziaływania na jej sprawców. Co więcej postępowanie Zakopanego nie tylko stanowi naruszenie przepisów ustawy oraz umów międzynarodowych, ale świadczy również o lekceważeniu potrzeb osób doświadczających domowej agresji.


Pozostało jeszcze 11% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Alex(2019-04-24 09:58) Zgłoś naruszenie 50

    Trzeba napisać inaczej: Górale popierają znęcanie się nad żonami. A w niedzielę obowiązkowo do kościółka, nie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane