statystyki

W 2018 r. spadła liczba Niebieskich Kart

autor: Michalina Topolewska21.08.2019, 11:04; Aktualizacja: 21.08.2019, 11:05
W ubiegłym roku do gminnych zespołów interdyscyplinarnych trafiło 93,3 tys. dokumentów dotyczących występowania domowej agresji. Było ich o 4,9 tys. mniej niż w 2017 r.

W ubiegłym roku do gminnych zespołów interdyscyplinarnych trafiło 93,3 tys. dokumentów dotyczących występowania domowej agresji. Było ich o 4,9 tys. mniej niż w 2017 r.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku do gminnych zespołów interdyscyplinarnych trafiło 93,3 tys. dokumentów dotyczących występowania domowej agresji. Było ich o 4,9 tys. mniej niż w 2017 r.

Niebieska Karta jest określeniem zarówno procedury, która jest uruchamiana w przypadku podejrzenia występowania przemocy w rodzinie, jak i formularzy wypełnianych w jej trakcie. Co do zasady jest tak, że prawo do jej wszczynania mają przedstawiciele czterech służb: policji, pomocy społecznej, służby zdrowia, oświaty, a także członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Okazuje się, że w 2018 r. przekazali oni do gminnych zespołów interdyscyplinarnych łącznie 93,3 tys. druków NK, podczas gdy w ciągu wcześniejszych 12 miesięcy było ich 98,3 tys. Odnotowano więc spadek tej liczby, co widać również w statystykach policji wskazujących, że w ubiegłym roku było mniej przypadków przemocy w rodzinie oraz osób doświadczających domowej agresji. W 2018 r. było 88,1 tys. ofiar przemocy, a w 2017 r. 92,5 tys.

– Procedura NK funkcjonuje w obecnej formule już osiem lat i dzięki podejmowanym w jej ramach działaniom jest mniej sytuacji, gdy dochodzi do ponownego krzywdzenia członków rodziny, a to przekłada się na mniejszą liczbę kart. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż istnieje grupa osób doświadczających przemocy, która z różnych względów nie zgłasza się nigdzie po pomoc i nie widnieje w statystykach – mówi Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Z kolei zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spadek NK można wiązać się z rozwojem i skutecznością szeroko zakrojonych działań profilaktycznych. W efekcie ich stosowania istnieje możliwość rozpowszechniania w środowisku lokalnym wiedzy na temat zjawiska przemocy w rodzinie oraz działań realizowanych, aby jej zapobiegać.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nic(2019-08-21 21:12) Zgłoś naruszenie 10

    Spadła ilość niebieskich kart ponieważ jest to tylko statystyczne działanie, a nie realna pomoc osobom -matkom często z dziećmi doświadczającym przemocy fizycznej czy psychicznej w rodzinach . Proces udowadniania jest długi i uciążliwy dla strony pokrzywdzonej, która jest narażona na upokorzenie i wstyd . Brak konsekwentnego działania wszelkich służb i realnej pomocy dla pokrzywdzonych czego efektem są częste tragiczne w skutkach zdarzenia przedstawione ostatnio w mediach . W takich przypadkach natychmiast z urzędu winna wkraczać prokuratura a nie MOPSY itp.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane