statystyki

Dojście do własności po nowemu. Samorządy kręcą nosem

autor: Tomasz Żółciak15.04.2019, 19:00
blok, mieszkanie, nieruchomość

Rządowe propozycje nowelizacji ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste tylko trochę przyspieszą dojście do własności i lepiej ochronią interes mieszkańców.źródło: ShutterStock

Rządowe propozycje nowelizacji ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste tylko trochę przyspieszą dojście do własności i lepiej ochronią interes mieszkańców. Niestety jednocześnie podwyższą koszty procedur, naruszą autonomię samorządów i zagmatwają już i tak mocno skomplikowany system – tak w skrócie lokalne władze recenzują nowe pomysły Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIR).

O tym, że szykowane są daleko idące zmiany w ustawie z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716), wiceszef MIR Artur Soboń powiedział na łamach DGP w ubiegłym tygodniu.

Przypomnijmy: minister zapowiedział m.in., że zlikwidowana zostanie zasada, zgodnie z którą bonifikaty przy wniesieniu jednorazowej opłaty przekształceniowej zamiast 20 rocznych maleją z każdym rokiem. To odpowiedź na problemy samorządów z wysyłką zaświadczeń dla mieszkańców. Mają to zrobić do końca tego roku, ale najpewniej się nie wyrobią. A dopiero takie zaświadczenie formalnie uprawnia do wniesienia opłaty i załapania się na „rabat”.

Zdaniem samorządów, z którymi rozmawialiśmy, samo zniesienie degresywności stawek bonifikat nie przyczyni się do usprawnienia procesu dochodzenia mieszkańców do własności. Nadal pozostaje bowiem 12-miesięczny termin na wystawienie zaświadczenia, z którym gminy ewidentnie sobie nie radzą. Wiele więc zależy od ostatecznego kształtu nowych przepisów. W MIR rozważany jest wariant, zgodnie z którym nawet jeśli ktoś dostanie zaświadczenie po ustawowym terminie, będzie mógł skorzystać z najbardziej preferencyjnej stawki bonifikaty (czyli obowiązującej w 2019 r.).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane