statystyki

Dojście do własności po nowemu. Samorządy kręcą nosem

autor: Tomasz Żółciak15.04.2019, 19:00
blok, mieszkanie, nieruchomość

Rządowe propozycje nowelizacji ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste tylko trochę przyspieszą dojście do własności i lepiej ochronią interes mieszkańców.źródło: ShutterStock

Rządowe propozycje nowelizacji ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste tylko trochę przyspieszą dojście do własności i lepiej ochronią interes mieszkańców. Niestety jednocześnie podwyższą koszty procedur, naruszą autonomię samorządów i zagmatwają już i tak mocno skomplikowany system – tak w skrócie lokalne władze recenzują nowe pomysły Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIR).

O tym, że szykowane są daleko idące zmiany w ustawie z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716), wiceszef MIR Artur Soboń powiedział na łamach DGP w ubiegłym tygodniu.

Przypomnijmy: minister zapowiedział m.in., że zlikwidowana zostanie zasada, zgodnie z którą bonifikaty przy wniesieniu jednorazowej opłaty przekształceniowej zamiast 20 rocznych maleją z każdym rokiem. To odpowiedź na problemy samorządów z wysyłką zaświadczeń dla mieszkańców. Mają to zrobić do końca tego roku, ale najpewniej się nie wyrobią. A dopiero takie zaświadczenie formalnie uprawnia do wniesienia opłaty i załapania się na „rabat”.

Zdaniem samorządów, z którymi rozmawialiśmy, samo zniesienie degresywności stawek bonifikat nie przyczyni się do usprawnienia procesu dochodzenia mieszkańców do własności. Nadal pozostaje bowiem 12-miesięczny termin na wystawienie zaświadczenia, z którym gminy ewidentnie sobie nie radzą. Wiele więc zależy od ostatecznego kształtu nowych przepisów. W MIR rozważany jest wariant, zgodnie z którym nawet jeśli ktoś dostanie zaświadczenie po ustawowym terminie, będzie mógł skorzystać z najbardziej preferencyjnej stawki bonifikaty (czyli obowiązującej w 2019 r.).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane