statystyki

Rząd wprowadza tylnymi drzwiami korzystne korekty dla uwłaszczających się

autor: Zofia Jóźwiak28.05.2019, 07:23; Aktualizacja: 28.05.2019, 07:27
Przypomnijmy, że do tej pory uwłaszczenie mieszkaniówki było możliwe wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami tylko wtedy, gdy pozwalały one „na prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych”.

Przypomnijmy, że do tej pory uwłaszczenie mieszkaniówki było możliwe wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami tylko wtedy, gdy pozwalały one „na prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych”.źródło: ShutterStock

Ważne dla przedsiębiorców zmiany przepisów o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność uchwalił 16 maja Sejm. Znalazły się one w nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Najważniejsza, choć niepozbawiona kontrowersji, nowość dotyczy możliwości przekształcenia gruntów zabudowanych budynkami mieszkaniowymi, na których znajdują się także inne niż mieszkalne obiekty, niezwiązane z nieruchomością. Chodzi o sytuacje, gdy np. na posesji, na której deweloper wybudował budynek mieszkalny, znajduje się odrębnie stojący warsztat lub sklep. Do tej pory trzeba było taki obiekt wydzielić z danej działki notarialnie i dopiero dokonywać jej przekształcenia. Dochodziło nawet do tego, że osoby niezainteresowane szybkim przekształceniem wyszukiwały obiekty znajdujące się na terenie np. wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej i zgłaszały to w gminie, by opóźnić przekształcenie. Jeśli Senat zaakceptuje zmiany, a prezydent je podpisze, to nowo dodany art. 1 ust. 1a do ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716) zmieni, przynajmniej częściowo, tę sytuację.

Graniczne 30 proc.

Przypomnijmy, że do tej pory uwłaszczenie mieszkaniówki było możliwe wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami tylko wtedy, gdy pozwalały one „na prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych”. Teraz na parceli (bez konieczności jej podzielenia) będą mogły stać także inne budynki, w tym również wymienione wyżej, o ile ich łączna powierzchnia użytkowa nie przekroczy 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na tych gruntach.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie