statystyki

Zakaz wjazdu i pizza wędzona smogiem, czyli o krakowskiej lekcji pokory

autor: Jakub Pawłowski13.03.2019, 07:44; Aktualizacja: 13.03.2019, 08:35
Jakub Pawłowski

Jakub Pawłowskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Los bywa przewrotny i niesprawiedliwy. Bo mimo namacalnych sukcesów, to właśnie Kraków – kolebka anty smogowej krucjaty – płaci dziś wysoką cenę za odważne przecieranie szlaków.

Żeby było gorzej, rachunek wystawili mu ostatnio sami mieszkańcy. Ci sami, którzy są też jednymi z najbardziej świadomych problemu smogu w Polsce. Okazuje się jednak, że psychiczny dyskomfort z powodu współuczestnictwa w truciu siebie i sąsiadów to niewielka uciążliwość przy bolączkach takich jak zakaz parkowania przy ulubionej knajpie. Wbrew pozorom to nie kolejna tyrada ”światłego„ redaktora z Warszawy, który utyskuje na ignorancką postawę niewyedukowanych krakusów. Tym razem na cierpkie słowa bardziej zasługuje samo miasto. Ostatnie tygodnie przyniosły bowiem dwie zaskakujące zmiany na antysmogowym froncie, który przebiega przez dawną stolicę Polski.

P rzede wszystkim niezadowoleni mieszkańcy na tyle skutecznie przycisnęli magistrat, że ten w zarodku zdusił pierwszą w Polsce strefę czystego transportu, którą niespełna dwa miesiące temu uruchomiono na krakowskim Kazimierzu. Powód? Prozaiczny, ale przy tym trudny do zignorowania. Wraz z zakazem poruszania się autami spalinowymi spadła liczba odwiedzających wyłączone z ruchu ulice. Zaczęły przez to spadać obroty lokalnych firm. Nawet o 20–30 proc. Kazimierz stał się handlową pustynią – mówili przedsiębiorcy. Ich sprzeciw wystarczył, by radni Krakowa zmienili zasady funkcjonowania strefy tak, że działa ona tylko na papierze. Wjazd do niej mają już wszyscy, niezależnie od tego, jak kopcącym autem kierują.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane