statystyki

Do zwolnienia nauczyciela mianowanego wystarczy brak pełnego wymiaru zajęć

autor: Artur Radwan30.01.2019, 18:00
Szkoła wniosła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten uznał, że za zasadny należy uznać zarzut naruszenia art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela.

Szkoła wniosła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten uznał, że za zasadny należy uznać zarzut naruszenia art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela.źródło: ShutterStock

Nie ma znaczenia, że liczba lekcji zmniejszyła się tylko o dwie godziny. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

W roku szkolnym 2015/2016 nauczycielka miała ograniczony wymiar zatrudnienia do 12 godzin tygodniowo na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. W maju 2016 r. wypowiedziano jej stosunek pracy na podstawie mianowania. Jako przyczynę wskazano brak dostatecznej liczby godzin zajęć w arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2016/2017.

Kobieta odwołała się do sądu, który jednak oddalił jej żądanie. Wziął pod uwagę, że w szkole nastąpiło zmniejszenie liczby oddziałów i godzin lekcyjnych, spowodowane spadkiem liczby uczniów i wskazał, że dyrektor musiał planować zajęcia stosownie do tych uwarunkowań i przepisów prawa oświatowego, regulujących wielkość grupy zajęciowej. Sędzia wskazał też, że zwolniona jako jedyna spośród nauczycieli wychowania fizycznego posiadała stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, a pozostali – stopień wyższy.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2019-01-31 06:25) Zgłoś naruszenie 10

    Ucz się ucz, bo wiedza to klucz. Zbierzesz wiele kluczy, zostaniesz woźnym. Problem z nauczycielami wieloszkolnymi jest coraz bardziej bolesny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane