statystyki

Prezydent miasta z pensją 20 tys. zł? Samorządowcy walczą o wyższe wynagrodzenia

autor: Tomasz Żółciak30.01.2019, 06:39; Aktualizacja: 30.01.2019, 08:23
ZMP nie ma inicjatywy ustawodawczej, więc przed nim trudne zadanie przekonania posłów, by przejęli prace nad projektem ustawy. Politycy PiS nie chcieli wczoraj komentować.

ZMP nie ma inicjatywy ustawodawczej, więc przed nim trudne zadanie przekonania posłów, by przejęli prace nad projektem ustawy. Politycy PiS nie chcieli wczoraj komentować.źródło: ShutterStock

Prezydent miasta z uposażeniem ponad 20 tys. zł? Do tego zmierza projekt ustawy reformującej płace, który dziś przedstawią lokalni włodarze

Samorządowcy przygotowali odpowiedź na ograniczenie ich płac autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. W maju zeszłego roku PiS – na kanwie afery nagrodowej w rządzie – przycięło wynagrodzenia zasadnicze lokalnych włodarzy o ok. 20 proc. Teraz ci chcą nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Projekt jest firmowany przez Związek Miast Polskich, zrzeszający niemal 300 jednostek. Dziś dokument zostanie oficjalnie zaprezentowany przy okazji posiedzenia rządowo-samorządowej Komisji Wspólnej w siedzibie MSWiA. Udało nam się poznać szczegóły rozwiązań, za którymi będą teraz lobbować prezydenci i burmistrzowie z całej Polski.

Więcej niż premier

Propozycje zmian dotyczą tylko samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru (np. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) w odniesieniu do niektórych składników ich pensji: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego oraz nagrody rocznej. Pozostałe świadczenia, takie jak dodatek za wieloletnią pracę czy odprawa emerytalno-rentowa, pozostałyby bez zmian. Dziś prezydenci miast mogą dostać maksymalnie nieco ponad 12,5 tys. zł (siedmiokrotność ustawowej kwoty bazowej). Jak twierdzą nasi rozmówcy po zmianach – biorąc pod uwagę wszystkie elementy pensji – mieliby zarabiać w okolicach 20 tys. zł.

– To więcej niż premier, ale uważamy, że szef rządu też zarabia za mało i podobna reforma powinna zajść w administracji rządowej. Liczymy, że nasz projekt będzie początkiem szerszej dyskusji – mówi osoba zaangażowana w prace nad projektem ustawy.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Mały Jaś(2019-01-30 11:57) Zgłoś naruszenie 121

  Jacy fachowcy? Jaki PKB dla podległej im jednostki samorządowej generują? Porównajmy to do zarobku kierownika w zakładzie produkcyjnym. Odchodzę, długi zostają, obiekty które wybudowali nie przynoszą zysku, a utrzymanie ich kosztuje. Nikt nie może ich o cokolwiek oskarżyć, więc o co chodzi? Żyć nie umierać jak się jest samorządowcem. A jak się skończą dofinansowania z UE, to nagle się okaże, że nie można nic. To co to są za fachowcy ja się pytam?

  Odpowiedz
 • polka(2019-01-30 09:23) Zgłoś naruszenie 111

  Po wnikliwych przemyśleniach UWAŻAM , ze Prezydenci , Burmistrzowie do Sołtysa włącznie powinni mieć wynagrodzenie obliczane wg przyjętych norm albo procentowo , ewentualnie kwotowo od liczby osób zamieszkałych teren na którym sprawują władzę. Natomiast Prezydent Polski od liczby osób w kraju. Podobnie jak lekarze I kontaktu, od osób zarejestrowanych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2019-01-30 08:59) Zgłoś naruszenie 100

  a co to jest mało, to ile by chcieli zarabiać, były wybory to wiedzieli ile dostaną, pazerność nie zna granic

  Odpowiedz
 • Emeryt opodatkowany(2019-01-30 11:27) Zgłoś naruszenie 80

  A biedni starzy i chorzy emeryci i renciści płacą nadal wysokie podatki od swoich świadczeń.

  Odpowiedz
 • Mira i szczaaw(2019-01-30 08:24) Zgłoś naruszenie 70

  ***** nie PIS-PEŁLOwyzki , do roboty umowa zlecenie 14,7 brutto , po ***** sie pchacie do KORYTA

  Odpowiedz
 • xawer(2019-01-30 09:38) Zgłoś naruszenie 54

  Wybraliście to teraz musicie płacić a nie biadolić?Przecież to fachowcy i należy im się za to godziwe wynagrodzenie.

  Odpowiedz
 • włodarze żądni POdwyżek?ale wciaż zaPOminają(2019-01-30 18:09) Zgłoś naruszenie 40

  o pracownikach samorządowych,klika i pycha naród do rynsztoka spycha,tak na przykładzie m.Płock.Rządząca stara koalicja,zaprowadziła niesprawiedliwość społeczną w swoich przynależnych placówkach jakimi są żłobki.W jednej placówce zarobki są większe niż w drugiej na tym samym stanowisku.Qdpowiedzialny zawód opiekunki odpowiada najniższej krajowej,zaś nauczyciela przedszkola dwa razy tyle,przy tych samych kwalifikacjach i wykształceniu.Czym się różnią //?Tylko tym że włodarze są też nauczycielami??????

  Odpowiedz
 • mnb(2019-01-31 06:30) Zgłoś naruszenie 01

  a nauczyciele maja zarabiac 2tys

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane