statystyki

Wyrok wykluczy start w wyborach do samorządu, ale nie do parlamentu. PiS wprowadza podwójne standardy

autor: Tomasz Żółciak28.01.2019, 07:16; Aktualizacja: 28.01.2019, 07:40
Nowelizację kodeksu wyborczego posłowie PiS przedstawili w zeszłą środę.

Nowelizację kodeksu wyborczego posłowie PiS przedstawili w zeszłą środę.źródło: ShutterStock

Po nowelizacji kodeksu wyborczego osoba z dowolnym wyrokiem skazującym nie będzie mogła zostać wójtem nawet małej gminy. Ale może być parlamentarzystą.

Nowelizację kodeksu wyborczego posłowie PiS przedstawili w zeszłą środę. Jeszcze tego samego dnia projekt przybrał formę druku sejmowego i otrzymał numer 3163, co pozwala sądzić, że prace legislacyjne pójdą sprawnie.

Jedną z głównych zmian jest zaostrzenie kryteriów wobec osób ubiegających się o stanowisko wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Dziś kodeks wyborczy przewiduje, że biernego prawa wyborczego na funkcje posła, senatora, prezydenta RP, eurodeputowanego czy lokalnego radnego nie ma osoba, która została „skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe”. Posłowie PiS chcą zaostrzyć tę regulację, wprowadzając poprawkę, w myśl której prawa wybieralności nie będzie miała osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu (znika więc warunek, że musi to być kara pozbawienia wolności).


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • gość(2019-01-28 10:55) Zgłoś naruszenie 212

    Wyrok jest wyrokiem. I nie mogę zrozumieć tego dualizmu. Poseł , który reprezentuje wyborców w Sejmie może być karany i zasiadać w Parlamencie, a samorządowiec nie ????? W głowi mi się nie mieści jak można było coś takiego zaproponować !!!!!!! Chcemy dzielić przedstawicieli społeczeństwa, wybranych w wyborach na lepszych i gorszych ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ted(2019-01-28 10:42) Zgłoś naruszenie 194

    To do Semu będzie można wybierać kryminalistów? Będą mogli nami rządzić bandyci? I to proponuje PiS?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • skazany(2019-01-28 10:36) Zgłoś naruszenie 92

    A po przedawnieniu będzie można?

    Odpowiedz
  • qtwist(2019-01-28 10:44) Zgłoś naruszenie 81

    Bierne prawo wyborcze nie powinno być ograniczone w żaden sposób. Oznacza to, że nawet zmiana w Konstytucji RP pozbawiająca osoby skazane możliwości kandydowania na stanowiska posłów i senatorów powinna być uchylona (wskazane jest przywrócenie Konstytucji RP do jej pierwotnego brzmienia). Tym bardziej zmiany zaostrzające wymogi na radnych i wójtów są sprzeczne z ideą suwerenności narodu. Jeżeli wszelka władza pochodzi od Narodu - art. 4 Konst RP, to wszyscy obywatele RP stanowią zwierzchność nad władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Akt wyborczy powinien być zatem aktem nadrzędnym wobec wszelkich skazań. Jeśli Naród chce, by rządził nim przestępca, to ma do tego prawo - Często jet to bowiem działacz społeczny, który prawo naruszając walczył o przestrzeganie praw i wolności Narodu lub przeciwko niesprawiedliwym przepisom (świadome nieprzestrzeganie obowiązującego prawa, jako np. niezgodnego z ludzką moralnością). Czy osoba, która dla dobra Narodu ryzykuje tym, że będzie skazana, nie powinna mieć prawa by Naród reprezentować? O tym powinien decydować akt wyborczy Suwerena-Narodu-wszystkich obywateli Rzeczypospolitej.

    Odpowiedz
  • Mecenas(2019-01-28 11:44) Zgłoś naruszenie 718

    to wyborcy Platformy Obywatelskiej wybierają prawomocnie skazanych np. na prezydentów miast --- np.w Lodzi....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Namnożyło się(2019-01-28 14:15) Zgłoś naruszenie 62

    ... ostatnio w PiSie złodziejaszków i łapówkarzy a to jeszcze nie koniec.

    Odpowiedz
  • I o to idzie(2019-01-28 12:09) Zgłoś naruszenie 33

    A to było tak: Bociana dziobał szpak, a potem była zmiana - szpak dziobał bociana. Będzie całkiem jak w kościele. Ojczulkowi, Paetzowi, Jankowskiemu wolno wszystko. Reszta płacić, rozmnażać się, pracować i być kryształowo uczciwi za minimalną. Czarna mafia z rządzącymi, ustalającymi sobie zarobki na poziomie ludzi Glapy.Im się to należy. A suwerenowi nic do tego, że używamy ich dzieci, żony i synów według swoich potrzeb.

    Odpowiedz
  • Ewa (2019-01-28 22:25) Zgłoś naruszenie 20

    PIS będzie miał szanse wyrokami uziemnic wielu przeciwników ..

    Odpowiedz