statystyki

NIK bez taryfy ulgowej będzie się przyglądał samorządom

autor: Jakub Pawłowski09.01.2019, 18:00
Izba wnikliwie przyjrzy się też finansom samorządów

Izba wnikliwie przyjrzy się też finansom samorządówźródło: ShutterStock

Władza lokalna znajdzie się w tym roku pod czujną obserwacją Najwyższej Izby Kontroli, która opublikowała już plan pracy na 2019 r. Wynika z niego, że NIK przyjrzy się administracji publicznej, gminom i instytucjom odpowiedzialnym za ochronę środowiska aż 111 razy – tyle kontroli „samorządowych” zapowiedziano bowiem na nadchodzące 12 miesięcy.

Na pierwszy ogień, już na przełomie lutego i marca, NIK chce zająć się m.in. sprawdzeniem, jak wygląda nadzór nad odpadami, które zostały przetworzone w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP). Z kolei od kwietnia 2019 r. do stycznia 2020 r. potrwa kontrola, jakie działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego recyklingu realizują – oraz jak skutecznie im to wychodzi – organy władzy publicznej. NIK sprawdzi też transgraniczne przemieszczanie odpadów pomiędzy Ukrainą, Słowacją i Polską.

To niejedyne zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, które znajdą się na tapecie. Na przełomie marca i kwietnia Izba ma bowiem sprawdzić, jak wywiązują się ze swoich zadań organy odpowiedzialne za wydawanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Pod lupą NIK znajdą się regionalne dyrekcje ochrony środowiska oraz generalny dyrektor ochrony środowiska i podległe mu regionalne dyrekcje. Kontrola ma przynieść odpowiedź na pytanie, czy podejmowane przez nich działania były prawidłowe i zapewniały warunki do ochrony środowiska na obszarach znajdujących się w zasięgu oddziaływania planowanych przedsięwzięć.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane