statystyki

NIK bez taryfy ulgowej będzie się przyglądał samorządom

autor: Jakub Pawłowski09.01.2019, 18:00
Izba wnikliwie przyjrzy się też finansom samorządów

Izba wnikliwie przyjrzy się też finansom samorządówźródło: ShutterStock

Władza lokalna znajdzie się w tym roku pod czujną obserwacją Najwyższej Izby Kontroli, która opublikowała już plan pracy na 2019 r. Wynika z niego, że NIK przyjrzy się administracji publicznej, gminom i instytucjom odpowiedzialnym za ochronę środowiska aż 111 razy – tyle kontroli „samorządowych” zapowiedziano bowiem na nadchodzące 12 miesięcy.

Na pierwszy ogień, już na przełomie lutego i marca, NIK chce zająć się m.in. sprawdzeniem, jak wygląda nadzór nad odpadami, które zostały przetworzone w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP). Z kolei od kwietnia 2019 r. do stycznia 2020 r. potrwa kontrola, jakie działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego recyklingu realizują – oraz jak skutecznie im to wychodzi – organy władzy publicznej. NIK sprawdzi też transgraniczne przemieszczanie odpadów pomiędzy Ukrainą, Słowacją i Polską.

To niejedyne zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, które znajdą się na tapecie. Na przełomie marca i kwietnia Izba ma bowiem sprawdzić, jak wywiązują się ze swoich zadań organy odpowiedzialne za wydawanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Pod lupą NIK znajdą się regionalne dyrekcje ochrony środowiska oraz generalny dyrektor ochrony środowiska i podległe mu regionalne dyrekcje. Kontrola ma przynieść odpowiedź na pytanie, czy podejmowane przez nich działania były prawidłowe i zapewniały warunki do ochrony środowiska na obszarach znajdujących się w zasięgu oddziaływania planowanych przedsięwzięć.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane