statystyki

NIK: Proekologiczne wydatki w gminach kuleją

autor: Jakub Pawłowski04.12.2018, 07:53; Aktualizacja: 04.12.2018, 07:53
NIK prześledził, jak samorządy wydawały pieniądze.

NIK prześledził, jak samorządy wydawały pieniądze.źródło: ShutterStock

Samorządy wydały prawie 15 proc. środków pochodzących z opłat i kar za korzystanie ze środowiska niezgodnie z przepisami – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli.

Najnowszy raport, do którego dotarł DGP, jest podsumowaniem kontroli 27 samorządów (12 miast, dziewięć starostw i sześć gmin). Izba wzięła pod lupę, jak wydają one pieniądze przypisane na działania prośrodowiskowe. Chociaż wylicza, że ponad 85 proc. wydatków poniesiono zgodnie z przepisami, to w ostatecznym rozrachunku tylko jeden na 27 skontrolowanych samorządów otrzymał od Izby ocenę pozytywną. Powód? Wiele nieprawidłowości w sprawozdawczości, zawodne mechanizmy kontroli nad przeznaczeniem pieniędzy i problemy z ich ewidencją – wytyka NIK.

Przykładem jest brak aktualnych, wymaganych ustawą – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.), programów ochrony środowiska – czyli dokumentów strategicznych określających ekologiczną politykę samorządów – w pięciu skontrolowanych jednostkach. Z tego w czterech przypadkach programy te były nieaktualne od dwóch do czterech lat. Niechlubny rekordzista bazował z kolei na dokumencie, który stracił swoją aktualność jeszcze w 2003 r. Co gorsza, gmina ta nie podjęła żadnych działań, by ten stan rzeczy naprawić, i to mimo ustaleń poprzedniej kontroli z 2011 r., w której zwracano uwagę na brak odpowiedniej aktualizacji – wskazuje Izba.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane