statystyki

NIK: Proekologiczne wydatki w gminach kuleją

autor: Jakub Pawłowski04.12.2018, 07:53; Aktualizacja: 04.12.2018, 07:53
NIK prześledził, jak samorządy wydawały pieniądze.

NIK prześledził, jak samorządy wydawały pieniądze.źródło: ShutterStock

Samorządy wydały prawie 15 proc. środków pochodzących z opłat i kar za korzystanie ze środowiska niezgodnie z przepisami – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli.

Najnowszy raport, do którego dotarł DGP, jest podsumowaniem kontroli 27 samorządów (12 miast, dziewięć starostw i sześć gmin). Izba wzięła pod lupę, jak wydają one pieniądze przypisane na działania prośrodowiskowe. Chociaż wylicza, że ponad 85 proc. wydatków poniesiono zgodnie z przepisami, to w ostatecznym rozrachunku tylko jeden na 27 skontrolowanych samorządów otrzymał od Izby ocenę pozytywną. Powód? Wiele nieprawidłowości w sprawozdawczości, zawodne mechanizmy kontroli nad przeznaczeniem pieniędzy i problemy z ich ewidencją – wytyka NIK.

Przykładem jest brak aktualnych, wymaganych ustawą – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.), programów ochrony środowiska – czyli dokumentów strategicznych określających ekologiczną politykę samorządów – w pięciu skontrolowanych jednostkach. Z tego w czterech przypadkach programy te były nieaktualne od dwóch do czterech lat. Niechlubny rekordzista bazował z kolei na dokumencie, który stracił swoją aktualność jeszcze w 2003 r. Co gorsza, gmina ta nie podjęła żadnych działań, by ten stan rzeczy naprawić, i to mimo ustaleń poprzedniej kontroli z 2011 r., w której zwracano uwagę na brak odpowiedniej aktualizacji – wskazuje Izba.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane