statystyki

Będą kary finansowe za brak dostępności dla osób niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska02.01.2019, 17:00
niepełnosprawni

Projekt wprowadza też sankcje dla podmiotów publicznych, które nie mają ważnego certyfikatu dostępnościźródło: ShutterStock

Jednostki administracji rządowej i samorządowej będą musiały uzyskać certyfikat potwierdzający, że są dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami zdrowotnymi oraz wyznaczyć koordynatora odpowiadającego za dostępność urzędu.

Takie obowiązki przewiduje projekt ustawy o dostępności. Co do zasady zawarte w nim regulacje są skierowane do podmiotów publicznych. Zgodnie z proponowanymi przepisami zalicza się do nich głównie jednostki sektora finansów publicznych wymienione w art. 9 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 ze zm.), których jest ok. 64,7 tys. Wśród nich są m.in. organy administracji rządowej i samorządowej, ich jednostki budżetowe, sądy, uczelnie, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz instytucje takie jak ZUS, KRUS czy NFZ. Poza tym za podmioty publiczne będą uznawane organizacje pozarządowe w sytuacji, gdy będą na zlecenie realizować jakieś usługi lub zadania finansowane ze środków budżetowych.

Projekt ustawy nakłada na nie wymóg zapewnienie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjnej. Jednocześnie przepisy określają minimalne standardy, jakie muszą być zagwarantowane w zakresie każdej z nich. Na przykład w odniesieniu do dostępności cyfrowej strona internetowa danego podmiotu publicznego, zamieszczane na niej dokumenty i multimedia oraz tworzone przez nią aplikacje mobilne muszą spełniać standard WCAG 2.0 na poziomie AA lub wyższym.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • niepełnosprawny członek WM(2019-01-02 19:06) Zgłoś naruszenie 70

  A co ze wspólnotami mieszkaniowymi ,które zarządzają udziałem gminy czy skarbu państwa?Ich też te przepisy powinny obowiązywać.

  Odpowiedz
 • inwalida I gr(2019-01-03 00:03) Zgłoś naruszenie 50

  NARESZCIE !!!! Bo np dostęp do budynku Sądu w Warszawie ( al. Solidarności 127 ) jest niemożliwy gdyż obiekt tem jest wpisany do rej. zabytków i nie można montować podjazdów oraz poręczy.

  Odpowiedz
 • Robert(2019-01-06 12:54) Zgłoś naruszenie 40

  Kolejna niedorobiona ustawa, tak jak ta o przemocy. Ustawa jest ustawa o dostępności dla niepełnosprawnych, przygotowaną przez jakiegoś niewydarzonego wielkomiejskiego specjalistę od donoszenia i certyfikowania, któremu do życia brakuje tylko dostępu do sportu i kultury. Szkoda, że cały artykuł jest zamknięty, tak ważne treści powinny być dostępne.

  Odpowiedz
 • marta(2019-01-02 20:57) Zgłoś naruszenie 30

  Brakuje zupełnie w ustawie dostosowania dla osób chorych psychicznie i ich opiekunów....a potrzebne tylko o postępowanie "władców " wg, konstytucji i ustaw....nic więcej i możliwość kontaktu przy pomocy internetu bo b. często nie sposób wyjść z domu....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • niepełnosprawny(2019-02-03 14:58) Zgłoś naruszenie 10

  Może w końcu,znajdzie się czas na określenie łajdackiego przepisu,praca przy pilnowaniu.Niech podadzą znaczenie tego słowa i co ten zatrudniony ma za zadania.Obecnie nigdzie znaczenia ,ani genezy tego słowa nie znajdziemy ,co nawiedzony ustawodawca miał na myśli,poza okradania chorych i kalekich?

  Odpowiedz
 • Niepełnosprawna staruszka od urodzenia 71 lat?(2019-07-24 06:26) Zgłoś naruszenie 00

  Nie rozumiem dlaczego nie można dostać się poza kolejnością osobie niepełnosprawnej o znacznym stopniu do lekarza rodzinnego i jeżeli taka osoba ma problemy z poruszaniem się, to dlaczego lekarz rodzinny nie chce pomóc takiej osobie w jego miejscu zamieszkania, tylko taki inwalida musi zawsze udać się osobiście do przychodni nawet wtedy gdy akurat przyjść nie może ze względu na niedyspozycję w tej chwili?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane