statystyki

Będą kary finansowe za brak dostępności dla osób niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska02.01.2019, 17:00
niepełnosprawni

Projekt wprowadza też sankcje dla podmiotów publicznych, które nie mają ważnego certyfikatu dostępnościźródło: ShutterStock

Jednostki administracji rządowej i samorządowej będą musiały uzyskać certyfikat potwierdzający, że są dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami zdrowotnymi oraz wyznaczyć koordynatora odpowiadającego za dostępność urzędu.

Takie obowiązki przewiduje projekt ustawy o dostępności. Co do zasady zawarte w nim regulacje są skierowane do podmiotów publicznych. Zgodnie z proponowanymi przepisami zalicza się do nich głównie jednostki sektora finansów publicznych wymienione w art. 9 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 ze zm.), których jest ok. 64,7 tys. Wśród nich są m.in. organy administracji rządowej i samorządowej, ich jednostki budżetowe, sądy, uczelnie, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz instytucje takie jak ZUS, KRUS czy NFZ. Poza tym za podmioty publiczne będą uznawane organizacje pozarządowe w sytuacji, gdy będą na zlecenie realizować jakieś usługi lub zadania finansowane ze środków budżetowych.

Projekt ustawy nakłada na nie wymóg zapewnienie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjnej. Jednocześnie przepisy określają minimalne standardy, jakie muszą być zagwarantowane w zakresie każdej z nich. Na przykład w odniesieniu do dostępności cyfrowej strona internetowa danego podmiotu publicznego, zamieszczane na niej dokumenty i multimedia oraz tworzone przez nią aplikacje mobilne muszą spełniać standard WCAG 2.0 na poziomie AA lub wyższym.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • niepełnosprawny członek WM(2019-01-02 19:06) Zgłoś naruszenie 70

  A co ze wspólnotami mieszkaniowymi ,które zarządzają udziałem gminy czy skarbu państwa?Ich też te przepisy powinny obowiązywać.

  Odpowiedz
 • inwalida I gr(2019-01-03 00:03) Zgłoś naruszenie 50

  NARESZCIE !!!! Bo np dostęp do budynku Sądu w Warszawie ( al. Solidarności 127 ) jest niemożliwy gdyż obiekt tem jest wpisany do rej. zabytków i nie można montować podjazdów oraz poręczy.

  Odpowiedz
 • Robert(2019-01-06 12:54) Zgłoś naruszenie 40

  Kolejna niedorobiona ustawa, tak jak ta o przemocy. Ustawa jest ustawa o dostępności dla niepełnosprawnych, przygotowaną przez jakiegoś niewydarzonego wielkomiejskiego specjalistę od donoszenia i certyfikowania, któremu do życia brakuje tylko dostępu do sportu i kultury. Szkoda, że cały artykuł jest zamknięty, tak ważne treści powinny być dostępne.

  Odpowiedz
 • marta(2019-01-02 20:57) Zgłoś naruszenie 30

  Brakuje zupełnie w ustawie dostosowania dla osób chorych psychicznie i ich opiekunów....a potrzebne tylko o postępowanie "władców " wg, konstytucji i ustaw....nic więcej i możliwość kontaktu przy pomocy internetu bo b. często nie sposób wyjść z domu....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • niepełnosprawny(2019-02-03 14:58) Zgłoś naruszenie 10

  Może w końcu,znajdzie się czas na określenie łajdackiego przepisu,praca przy pilnowaniu.Niech podadzą znaczenie tego słowa i co ten zatrudniony ma za zadania.Obecnie nigdzie znaczenia ,ani genezy tego słowa nie znajdziemy ,co nawiedzony ustawodawca miał na myśli,poza okradania chorych i kalekich?

  Odpowiedz
 • Niepełnosprawna staruszka od urodzenia 71 lat?(2019-07-24 06:26) Zgłoś naruszenie 00

  Nie rozumiem dlaczego nie można dostać się poza kolejnością osobie niepełnosprawnej o znacznym stopniu do lekarza rodzinnego i jeżeli taka osoba ma problemy z poruszaniem się, to dlaczego lekarz rodzinny nie chce pomóc takiej osobie w jego miejscu zamieszkania, tylko taki inwalida musi zawsze udać się osobiście do przychodni nawet wtedy gdy akurat przyjść nie może ze względu na niedyspozycję w tej chwili?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane