statystyki

450 mln zł na opiekę nad dziećmi z programu Maluch+

autor: Michalina Topolewska29.11.2018, 18:00
Wnioski o dotacje można składać do 28 grudnia br. w formie papierowej lub elektronicznej – za pośrednictwem platformy ePUAP, do właściwego urzędu wojewódzkiego.

Wnioski o dotacje można składać do 28 grudnia br. w formie papierowej lub elektronicznej – za pośrednictwem platformy ePUAP, do właściwego urzędu wojewódzkiego.źródło: ShutterStock

Gminy, które nie mają na swoim terenie żadnej placówki dla najmłodszych, będą mogły otrzymać do 30 tys. zł dotacji na jedno miejsce w tworzonym żłobku lub klubie dziecięcym.

Taka kwota dotacji została przewidziana w ogłoszonym wczoraj przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) konkursie w ramach kolejnej edycji programu Maluch+ na 2019 r.

– Chociaż od 2015 r. liczba miejsc opieki wzrosła o 70 proc., to nadal 63 proc. gmin nie ma żłobka – mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Podobnie jak w tegorocznej edycji, łączna pula przeznaczona na zakładanie i pokrywanie kosztów utrzymania żłobków i klubów dziecięcych oraz na zatrudnianie dziennych opiekunów, będzie wynosić 450 mln zł. Natomiast zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resort rodziny postanowił zwiększyć niektóre kwoty dofinansowania. Dotyczy to modułu pierwszego konkursu, który jest skierowany do gmin. Jest on podzielony na dwie części. Ta oznaczona jako 1a pozwala otrzymać pieniądze na zakładanie placówek gminom, które w ogóle ich nie mają. W edycji 2018 r. dotacja wynosiła maksymalnie 20 tys. zł na jedno miejsce w żłobku i klubie dziecięcym, w nowej będzie o 10 tys. zł wyższa. Bez zmian pozostanie dofinansowanie na dziennego opiekuna – 5 tys. zł na jedno miejsce, które powstanie dzięki jego zatrudnieniu.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane