Minione wybory samorządowe to doskonała okazja, by sprawdzić, jak sobie w nich poradzili zwycięzcy naszego, szóstego z kolei rankingu Perły Samorządu. Okazuje się, że uzyskali mocny mandat i w zdecydowanej większości wygrali w pierwszej turze
Upewniliśmy się, że wybór dokonany w maju br. przez kapitułę rankingu na podstawie nadesłanych przez samorządy i włodarzy informacji, pokrywa się z realnymi działaniami, które oceniali przy wyborczych urnach mieszkańcy.

Zwycięzcy wyborów – jak w rankingu

Sprawdziliśmy pod kątem wyborów pierwsze dziesiątki włodarzy w czterech rankingowych kategoriach: miast powyżej 100 tys. mieszkańców, miast do 100 tys., gmin miejsko-wiejskich i gmin wiejskich. W miastach ponad 100-tysięcznych wszyscy sklasyfikowani na czołowych miejscach prezydenci zachowali swoje stanowiska, a tylko dwóch z nich musiało toczyć batalię o zwycięstwo w listopadowej dogrywce.
Wśród włodarzy miast do 100 tys. mieszkańców braliśmy pod uwagę dziewięć osób, ponieważ Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza, nasz laureat, kilkakrotnie zajmujący czołowe pozycje, w tym roku nie walczył o kolejną kadencję. Inni tak, i to z sukcesami – na prezydencki fotel udało się powrócić aż siedmiu zwycięzcom Pereł Samorządu. Jeszcze lepszy wynik osiągnęły „jedynki” naszego rankingu w kategorii gminy miejsko-wiejskie. Dziewięciu naszych laureatów bowiem ponownie zostało burmistrzami. W gminach wiejskich znowu wzięliśmy pod uwagę dziewięć osób, bo w wyborach nie startował plasujący się od lat w czołówce rankingu wójt gminy Świdnica Adam Jaskulski. Pozostali wystartowali i będą rządzić przez kolejną kadencję. Jeszcze lepszy wynik osiągnęli nasi laureaci, jeśli weźmiemy pod uwagę najlepsze trójki w ww. kategoriach – wszyscy, którzy startowali – zwyciężyli.

Projekty w zanadrzu

Jak to się dzieje, że wyróżnieni przez nas samorządowcy i w rankingu, i w realnych działaniach uzyskują tak dobre wyniki? Co planują na przyszłość? Gdzie upatrują największych problemów? Zapytaliśmy ich o to. W skrócie: z odpowiedzi wynika, że najważniejsze jest myślenie perspektywiczne. Miasta i gminy, którymi rządzą najlepsi włodarze, są nowocześniejsze, bardziej przyjazne dla mieszkańców, sprawniej zarządzane. Najlepsi mają przygotowane gminne strategie na kadencję lub dwie naprzód. Więcej, mają gotowe projekty potrzebnych gminie inwestycji. Tak więc jeśli pojawia się możliwość uzyskania dotacji – czy to z krajowych, czy zagranicznych środków – to z reguły wyjmują z szuflady, a raczej drukują z komputera, dobrze przygotowaną dokumentację. Dlatego niestraszne wydaje się im nawet ograniczenie finansowania w przyszłej perspektywie unijnej. Już dziś się do tego przygotowują i liczą, że dobrze przygotowane wnioski się przebiją. Jak na prymusów przystało, na laurach jednak nie zamierzają spoczywać, już myślą co zrobić, by zdobyć środki za pięć lat. – Dla mnie najważniejsze jest, by ta rada przygotowała gminę do następnej perspektywy unijnej – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt podkieleckiego Strawczyna. – Chcielibyśmy w tej kwestii jak najwięcej usłyszeć od mieszkańców i wybrać wraz z nimi najtrafniejsze rozwiązania. Z kolei Krzysztof Harmaciński z gminy Iława, nasz trzykrotny laureat, mówi bez ogródek: – Zdajemy sobie sprawę z tego, że w kolejnej perspektywie będzie mniej środków i wiemy, jakie znaczenie ma przygotowywanie zawczasu dobrych projektów. Już przygotowujemy programy pod przyszłą perspektywę unijną. Liczymy, że dzięki dobremu przygotowaniu będziemy mieli szansę nadal te środki pozyskiwać.
A co włodarze zamierzają robić w najbliższych latach? Najczęściej mówią o dokończeniu kosztownych inwestycji kanalizacyjnych, budowie i modernizacji dróg (tu włodarze liczą na program naprawy dróg lokalnych) i poprawie bezpieczeństwa na nich, czyli np. budowie chodników czy dobrze oznakowanych przejściach dla pieszych.

Liczą się mieszkania i dobre powietrze

Dobrzy włodarze zwracają też uwagę na mieszkaniowe potrzeby obywateli, a także na to, jakim powietrzem oddychają. Często starają się oba cele pogodzić. W Aleksandrowie Łódzkim już drugą kadencję trwa wielki projekt termomodernizacji budynków komunalnych. – Będziemy też budować nowe mieszkania komunalne, a właściwie małe, ładne osiedle – zapowiada burmistrz miasta Jacek Lipiński.
– Z entuzjazmem ruszamy z programem „Mieszkanie Plus” – mówi z kolei Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Będziemy przecierać szlaki innym samorządom, także podczas ich zasiedlania i przyznawania oraz wypłacania dopłat do czynszu – dodaje. Budowę mieszkań z tego programu zapowiada również Grzegorz Kubik, prezydent Rawicza.
Dobrze ocieplone budynki to jeden z elementów walki ze smogiem. Ale działania najlepszych gmin w tym zakresie idą znacznie dalej. Stawiają na bieżący monitoring powietrza, a dopłaty do wymiany pieców stosują od kilku lat. Z bardzo ciekawą inicjatywą wyszło np. Tarnowo Podgórne, które prowadzi bezpłatne badania termowizyjne, dzięki czemu mieszkańcy mogą się dowiedzieć, którędy z ich domów najszybciej ucieka ciepło i te miejsca jak najszybciej ocieplić.

Sport i rekreacja to też priorytety

Ale dziś dla dobrze zarządzanych, ambitnych gmin inwestycje w infrastrukturę to za mało. Gdy najpilniejsze potrzeby mieszkańców zostały w znacznej mierze zaspokojone, jest czas pomyśleć o przyjemnościach. Wyraźnie widać, że gminy zabierają się za budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych – mają już gotowe projekty np. hal czy basenów. Natomiast prezydentowi Legionowa marzy się nowy park leśny. – Chciałbym, aby powstał tam park linowy, leśny plac zabaw, oświetlone solarnie alejki, trasa dla rowerów – wylicza Roman Smogorzewski. – Ale wiem, że łatwo nie będzie, bo choć od początku mówię, że las pozostanie nienaruszony, że nie będzie betonu i kostki, to okoliczni mieszkańcy protestują – dodaje. Szeroko zakrojone plany rekreacyjne ma też Gdynia, w której powstanie Park Centralny. – Chcemy też dać gdynianom w użytkowanie kompleks basenów i kolejny boisk piłkarskich, a oprócz tego lekkoatletyczny obiekt treningowy oraz lodowisko i nową marinę jachtową – mówi Wojciech Szczurek. Natomiast prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zapowiada przebudowę dawnego Teatru Letniego na multimedialne Centrum Kultury i Nauki i Edukacji Witelona. W Tarnowie Podgórnym też szykuje się nowatorskie przedsięwzięcie – inwestycja nie tyle w rozrywkę, co w zdrowie mieszkańców. Na bazie odkrytych przed kilku laty złóż wód mineralnych powstać ma Termalny Park Zdrowia, a nieopodal tężnie. – W Świdnicy organizujemy mnóstwo wydarzeń kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych dla mieszkańców, ale co ważne, wspólnie z mieszkańcami – na ważną sprawę liczenia się ze zdaniem elektoratu zwraca uwagę Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Oświata spędza sen z powiek

A na co najbardziej włodarze narzekają? W tym roku z pewnością na reformę oświaty. Wymaga ona bowiem dużych nakładów inwestycyjnych i to z własnych środków. O „deformie” edukacji bez ogródek mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Gdyby nie ona, moglibyśmy kilkanaście milionów złotych przeznaczyć na inwestycje w szkołach, a tak musimy np. dostosowywać budynki do zmian, które na razie głównie spowodowały chaos. Przed nami wyzwanie z podwójnym rocznikiem i musimy sobie z tym poradzić, bo mieszkańcy oczekują tego od władz samorządowych, choć zmiany funduje im rząd – irytuje się włodarz Gdańska. A Krzysztof Harmaciński dodaje, że dopłaty w oświacie konieczne są już nie tylko do inwestycji, ale i do wynagrodzeń nauczycieli. Jednak są i tacy, którzy w przemyślanych działaniach oświatowych dostrzegają swoją szansę. W gminie Tarnowo Podgórne podpisano właśnie umowę na budowę szkoły zawodowej, w której w skład wejdą technikum i szkoły branżowe. Powstanie ona m.in. dzięki wsparciu miejscowych przedsiębiorców, którzy poszukują dobrze wykwalifikowanych pracowników do swoich firm.

Znowu wybierzemy najlepszych

Oczywiście dzisiejszy perłowo-wyborczy sprawdzian nie oznacza końca rankingu Perły Samorządu. Wręcz przeciwnie. Mobilizuje nas do działania. Już dziś zapowiadamy nową edycję i – jak co roku – już szykujemy dla dotychczasowych uczestników oraz tych, którzy zechcą do na dołączyć, kolejne wyzwania. A wśród nich nowości. Jakie? O tym poinformujemy niebawem. A dzisiaj możemy bez fałszywej skromności powiedzieć, że sukces w Perłach Samorządu przekłada się na ten wyborczy. Choć tak naprawdę jest zapewne dokładnie odwrotnie – to ci, którzy dobrze rządzą, mogą liczyć na dobre lokaty w naszym rankingu. Warto więc zmierzyć się z naszymi pytaniami i już na początku kadencji ocenić, czy sprawy idą w dobrym kierunku. Zapraszamy i gratulujemy! ©℗
Najlepsi włodarze
Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców
Włodarz Miejsce w rankingu Wybory 2018
Paweł Adamowicz Gdańsk 1 I tura 36,97 proc., II tura 64,80 proc.
Jacek Jaśkowiak Poznań 2 I tura 55,9 proc.
Wojciech Szczurek Gdynia 3 I tura 67,8 proc.
Michał Zaleski Toruń 4 I tura 55,42 proc.
Hanna Zdanowska Łódź 5 I tura 70,22 proc.
Rafał Bruski Bydgoszcz 6 I tura 54,64 proc.
Piotr Grzymowicz Olsztyn 7 I tura 33,78 proc., II tura 54,47 proc.
Piotr Kuczera Rybnik 8 I tura 61,14 proc.
Krzysztof Żuk Lublin 9 I tura 62,32 proc.
Tadeusz Ferenc Rzeszów 10 I tura 63,76 proc.
Miasta do 100 tys. mieszkańców
Włodarz Miejsce w rankingu Wybory 2018
Ryszard Nowak Nowy Sącz 1 Nie startował
Roman SmogorzewskiLegionowo 2 I tura 56,77 proc.
Beata Moskal-SłaniewskaŚwidnica 3 I tura 69,86 proc.
Tadeusz KrzakowskiLegnica 4 I tura 42,52 proc., II tura 64,76 proc.
Tomasz AndrukiewiczEłk 5 I tura 73,83 proc.
Rafał PiechSiemianowiceŚląskie 6 I tura 83,64 proc.
Grzegorz SapińskiKalisz 7 I tura 8,15 proc., nie przeszedł do II tury
Grzegorz DudzikZielonka 8 I tura 33 proc., II tura 39,61 proc., przegrał z Michałem Iwandowskim
Piotr RomanBolesławiec 9 I tura 60,37 proc.
Beata KlimekOstrów Wielkopolski 10 I tura 65,15 proc.
Gminy miejsko-wiejskie
Włodarz Miejsce w rankingu Wybory 2018
Jacek LipińskiAleksandrówŁódzki 1 I tura 65,21 proc.
Grzegorz KubikRawicz 2 I tura 65,95 proc.
Wacław LigęzaBobowa 3 I tura 82,80 proc.
Tadeusz GocStrzelce Opolskie 4 I tura 51,60 proc.
Artur LudewSzydłowiec 5 I tura 55,65 proc.
Igor BandrowiczPrusice 6 I tura 62,19 proc.
Adam PawlickiJarocin 7 I tura 53,97 proc.
Marian BłachutCzechowice-Dziedzice 8 I tura 53,97 proc.
Dariusz JaszczukMrozy 9 I tura 71,92 proc.
Antoni KopećKąty Wrocławskie 10 I tura 37,34 proc., II tura 41,24 proc.,przegrał z Łukaszem Sebastianem Zboroszczykiem
Gminy wiejskie
Włodarz Miejsce w rankingu Wybory 2018
Krzysztof HarmacińskiIława 1 I tura
Adam JaskulskiŚwidnica 2 Nie startował
Tadeusz CzajkaTarnowoPodgórne 3 I tura 73,20 proc.
Tadeusz TkaczykStrawczyn 4 I tura 40,65 proc., II tura 50,33 proc.
Anna MołodciakKłodawa 5 I tura 91,72 proc.
Piotr DraganWisznice 6 I tura 90,33 proc.
Wojciech DereszewskiKurzętnik 7 I tura 60,55 proc.
Sławomir KopaczBieliny 8 I tura 91,02 proc.
Marcin ZawadkaSłupno 9 I tura 63,51 proc.
Stanisław RokoszDębica 10 I tura 49,21 proc., II tura 55,34 proc.