Kraina z dobrym klimatem dla inwestorów
Gmina promuje tereny inwestycyjne – zarówno własne, jak i należące do innych podmiotów. Do wielu można dojechać nowymi drogami, są też skanalizowane i zgazyfikowane. Mają też dostęp do szerokopasmowego internetu.
Iława to także raj dla żeglarzy, których przyciąga sieć marin wokół najdłuższego w Polsce jeziora – Jezioraka, a także ekologiczną przystań w Siemianach. Po wodzie pływa też statek-śmieciarka, który odbiera odpady z wysp i brzegów jeziora. Gmina dba jednak przede wszystkim nie tylko o mieszkańców. W 2017 r. przeprowadziła wiele badań, które miały poznać ich oczekiwania oraz stan zdrowia. Wykonana diagnoza od razu została wdrożona w ramach polityki prozdrowotnej w szkołach. W placówkach oświatowych łatwiejszy stał się także dostęp do pielęgniarki, dentysty, psychologa (w szkołach prowadzono też program zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”). Za alternatywę dla złych nawyków (internet, napoje energetyczne, dopalacze i inne używki) gmina uznała sport, stąd wiele działań w tym kierunku. Zaostrzono również kontrolę sprzedaży alkoholu. W ubiegłym roku zaczął też funkcjonować Iławski Klub Seniora, który organizuje wiele zajęć integracyjnych, kulturalnych, ruchowych, manualnych, promujących zdrowy i aktywny tryb życia. Spotkania cieszyły się taką popularnością, że już powstają kolejne podobne kluby – w Lasecznie i Nowej Wsi.
II MIEJSCE – STRAWCZYN
Tu ekologii uczą od małego
10-tysięczny Strawczyn dba przede wszystkim o swoich mieszkańców. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i obserwując wzrost liczby urodzeń na swoim terenie, gmina wybudowała nowoczesne przedszkole i żłobek. Baśniowy wręcz obiekt spełnia warunki budownictwa pasywnego. Zainstalowano w nim też kolektory słoneczne, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Maluchy od małego uczą się, że słońce może ogrzać nawet spore pomieszczenia. Zyskuje nie tylko gmina, która mniej wydaje na utrzymanie obiektu. Placówka zapewnia opiekę 16 dzieciom w wieku żłobkowym oraz 120 przedszkolakom. Na jej budowę i wyposażenie gmina otrzymała dofinansowanie z RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020. Starsze dzieci od niedawna mogą korzystać z wyremontowanej sali gimnastycznej. Dzięki wsparciu z Ministerstwa Sportu i Turystyki Zespół Placówek Oświatowych w Strawczynie ma m.in. efektowny, przeszklony łącznik między szkołą a salą gimnastyczną.
Sport i turystyka to te dziedziny, w których Strawczyn rozwija się nieustannie. W gminie organizowane są kursy karate dla dzieci i młodzieży, samoobrony dla kobiet i dziewcząt, a dla wszystkich nauka pływania. W czwartkowe wieczory na pływalni można także grać w piłkę wodną. Z kolei amatorom wycieczek rowerowych Strawczyn oferuje kilkadziesiąt kilometrów dobrze przygotowanych szlaków z pięknymi widokami i rozbudowaną infrastrukturą. W Oblęgorku ma powstać ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Jej otwarcie zaplanowano na 2019 r.
III MIEJSCE – CEDRY WIELKIE
Gmina, której sprzymierzeńcem jest rzeka
Niespełna 7-tysięczne Cedry Wielkie leżą na Żuławach Wiślanych i zachęcają do inwestowania, oferując tereny przy drodze S-7, w sąsiedztwie trójmiejskiej aglomeracji. Gmina obniżyła też podatek transportowy. Chce również wykorzystać potencjał rolniczy i krajobrazowy Żuław, by zapewnić mieszkańcom dobrą jakość życia, a turystom ciekawą ofertę spędzenia czasu w oparciu o turystykę wodną i rowerową. Od kilku lat działa marina w Błotnikach – komfortowa i nowoczesna przystań żeglarska, która jest położona w starorzeczu Wisły. Rzeka jest zresztą naturalnym sprzymierzeńcem lokalnych władz – dbając o zdrowie i kondycję mieszkańców, organizują szkółki żeglarskie, wakacyjny spływ kajakowy. Nie zapominają też o rowerzystach i właścicielach aut, którzy mogą uczestniczyć w dorocznych rajdach.
Gmina stara się podnieść jakość życia mieszkańców i poprawić ład przestrzenny. Budowana jest hala sportowa z boiskiem o wymiarach 20 x 40 m, trwa też rozbudowa szkoły, która powiększy się o 7 sal lekcyjnych, w tym 2 specjalistyczne do nauki języków obcych, salę komputerową i dwupoziomową bibliotekę. Cała inwestycja, która ma się zakończyć w 2019 r., kosztować będzie 6 mln zł, z czego prawie 2 mln zł pokryją środki z zewnątrz. Cedry Wielkie przeprowadziły też termomodernizację urzędu gminy oraz budynku komunalnego.