statystyki

Piątka Morawieckiego rodzi się w bólach. Jak wdrażane są kampanijne obietnice?

autor: Tomasz Żółciak21.11.2018, 07:41; Aktualizacja: 21.11.2018, 07:47
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Polak

Najlepiej idą przedsięwzięcia, które... istniały, zanim premier ogłosił swój pakiet . Teraz tylko zyskały nowy brand.

Przed wyborami premier Mateusz Morawiecki złożył deklaracje ważne dla samorządów. Uznaliśmy, że pora sprawdzić, czy i jak kampanijne obietnice są wdrażane. Czy powstają odpowiednie regulacje i czy są pieniądze na ich wdrażanie.

Ciepły dom – czyli wielka termomodernizacja oraz niższe rachunki za odpady. Nasi rozmówcy z kręgów rządowych sami gubią się w tłumaczeniach, co konkretnie miał na myśli Mateusz Morawiecki. Część twierdzi, że chodziło o nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Przewiduje ona dofinansowanie m.in. do docieplenia domów i wymiany przestarzałych kotłów na węgiel. Na pilotaż termomodernizacyjny z budżetu państwa w latach 2019–2024 będzie ponad 883 mln zł. Ustawę Sejm uchwalił 9 listopada, a w pierwszym roku obowiązywania ma na niej skorzystać ok. 100 tys. osób. Ale inni nasi rozmówcy wskazują, że chodzi o program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego do 2029 r. na wymianę pieców i termomodernizację budynków rząd wyda 103 mld zł (z czego ok. 40 mld zł to pożyczki, a reszta – dotacje). Nabór ruszył 19 września i jak nieoficjalnie ustaliliśmy, Polacy złożyli ok. 8 tys. wniosków.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane