statystyki

W Warszawie zmniejszą się reklamy. Co zmieni nowa uchwała krajobrazowa?

autor: Katarzyna Kosicka-Polak13.11.2018, 12:00; Aktualizacja: 13.11.2018, 13:51
Warszawa

Warszawaźródło: ShutterStock

Udostępniony właśnie do konsultacji projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy mówi „nie” dużej reklamie.

A bsolutnie jestem za uregulowaniem kwestii reklam w przestrzeni miejskiej. Brak czytelnych i niesprzecznych ze sobą nawzajem przepisów prowadzi do niepewności prawa, a co za tym idzie – niestabilności warunków podejmowania decyzji biznesowych. Do tego dochodzą kontrowersje między ruchami miejskimi i firmami reklamowymi. Przy okazji wprowadzania zmian należy jednak spojrzeć na problem wieloaspektowo.

Projekt uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w Warszawie, zwanej w skrócie uchwałą krajobrazową, został wyłożony do publicznego wglądu 26 października tego roku, zgodnie z art. 37b ust. 2 pkt 8 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To właśnie postanowienia tej ustawy dały prawo Radzie m.st. Warszawy do przyjęcia uchwały krajobrazowej. Zgodnie z art. 37a ust. 1 ustawy rada gminy może oprócz zasad i warunków sytuowania ustalać gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z których mają być wykonane nośniki reklamowe.

Projekt warszawski dzieli miasto na trzy części, wprowadza szczegółowe informacje określające, jakie reklamy są dozwolone, dodając do nich uszczegóławiające zakazy. Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, nośniki reklamowe będą mogły być umieszczane jedynie na ślepych ścianach budynków, siatki reklamowe przesłaniające okno można będzie zamieszczać tylko na rusztowaniach podczas remontu budynków, przez okres do dziewięciu miesięcy, nie częściej niż co pięć lat. Wprowadzono też daleko idące ograniczenia w zakresie sytuowania nośników wolno stojących. Reklamy i nośniki niespełniające wymogów uchwały, np. za duże, trzeba będzie usunąć w ciągu dwóch lat liczonych od dnia wejścia w życie uchwały, które nastąpi po 90 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane