Liberałowie i lewica zabetonowali metropolie. Druga tura potwierdziła porażkę PiS dużych miastach

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak06.11.2018, 07:27; Aktualizacja: 06.11.2018, 07:35
Paweł Adamowicz

W Gdańsku prezydentem został ponownie Paweł Adamowicz. Pokonał kandydata PiS Kacpera Płażyńskiego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Druga tura głosowania tylko potwierdziła porażkę partii rządzącej w dużych miastach. Ale jednocześnie PiS zyskał w nich nowych sympatyków i może traktować to jako poszerzenie bazy elektoratu przed kolejną elekcją.

Zgodnie z przewidywaniami kandydaci PiS nie odbili największych miast z rąk opozycji lub działaczy niepartyjnych. Politycy partii rządzącej zdawali sobie sprawę z tego, że tam walka będzie najtrudniejsza z powodu charakterystyki miejskiego elektoratu – to wyborcy bardziej liberalni i lewicowi.

Wyniki drugiej tury tym bardziej utrwaliły polityczny rozłam na Polskę miejską – głosującą przeciwko PiS, i pozostałą część kraju – dużo chętniej popierającą kandydatów partii Jarosława Kaczyńskiego. Choć kandydaci PiS uzyskiwali nie najgorsze wyniki indywidualne (bo np. w Gdańsku czy Szczecinie to oni przeszli do drugiej tury, a nie osoby wspierane przez Koalicję Obywatelską), to jednak w ogólnym rozrachunku sytuacja powinna stanowić dla tego ugrupowania ostrzeżenie. Po wyborach w 2014 r. Prawo i Sprawiedliwość rządziło w kilkunastu miejscach (m.in. Łomża, Nowy Sącz, Siedlce, Biała Podlaska) na 107 miast prezydenckich w kraju. Dziś stan posiadania skurczył się do zaledwie kilku miast, z czego największym jest ponad 60-tysięczny Zamość.

– W zasadzie spodziewaliśmy się takich wyników poza trzema przypadkami. Biała Podlaska i Siedlce to negatywne niespodzianki, ale za to Chełm to pozytywna. Nikt nie płacze, wiedzieliśmy, że będziemy słabi w tej strukturze samorządu. Celem było mieć sześć sejmików i je mamy. Nauczką jest to, że trzeba uważać na integrację opozycji – mówi polityk PiS.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Jazo(2018-11-06 08:27) Zgłoś naruszenie 1312

  Żólciak ciągnie laske Osieckiemu już od rana, z radochy że wygrał oszust i przekręciaż.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2018-11-06 09:07) Zgłoś naruszenie 2514

  z czego tak się ciesza, że Polacy popierają krętaczy, oszustów, jeszcze za mało było afer za czasów PO-PSL, żeby do nich to dotarło, wstyd za tych co tak glosowali

  Odpowiedz
 • pepa(2018-11-06 09:19) Zgłoś naruszenie 2011

  liberalny estabilishment broni swoich stołków, ich rodizny, etc... siatka połączęń wypracowana latami.. a zwykli ludzie stykają sie ze szklanymi sufitami

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • remick(2018-11-06 09:53) Zgłoś naruszenie 1510

  "Liberałowie i lewica zabetonowali metropolie". To nie odkrycie Ameryki, to "standart" w Europie, US, Kanadzie, Australii, Nowek Zelandii czy Japonii. Tym teczowym LGTB gender globalistom moralnosc i dystyplina sa obce, "hulaj dusza, piekla nie ma". Ale Sodoma i Gomora takze tych anarchistow osiagnie, tylko ze oni tego nie wiedza.... jeszcze.

  Odpowiedz
 • ela(2018-11-06 09:57) Zgłoś naruszenie 1812

  Tu nie ma się z czego cieszyć.To jest przerażające,że wyborcy wybrali świadomie, niektórych oszustów ,cwaniaków,itp.Zawsze myślałam ,że większość ludzi ,to uczciwi ludzie,czyżby aż tak się myliłam?

  Odpowiedz
 • pis partia jednej kadencji(2018-11-06 14:55) Zgłoś naruszenie 15

  Socjotechnika polega na manipulacji Polakami majacej na celu co kadencyjne zmiany partii wladzy wiecej tak mozna ukrasc i nikt nie ponosi odpowiedzialnosci i te komisje weryfikacyjne w kit

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • NO PASARAN ... PIS-Bolszewia w Polsce (2018-11-06 21:08) Zgłoś naruszenie 27

  Jaki …. SKOWYT "buraków" z pochodzenia i buraków" PIS-Bolszewii spod bloków … z powodu budzenia się SUWERENA z błogiego snu . To POCZĄTEK … KOŃCA zawłaszczanie władzy i Polski przez przybocznych neo-bolszewików "dużego" KARŁA, który myśli, ze jest już pomnikiem, bo zwapniał .

  Odpowiedz
 • BEZPRAWIE PIS-Bolszewików skończy się ... (2018-11-06 21:26) Zgłoś naruszenie 36

  … WCZEŚNIEJ czy PÓŹNIEJ !!!!. Samospalenie się słynnego już "SZAREGO CZŁOWIEKA " Piotra Szczęsnego pod PKiN w Warszawie na znak protestu przeciw PIS-BOLSZEWII w Polsce zaczyna przynosić z opóźnieniem OTRZEŹWIENIE u SUWERENA.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • O zwyciestwie PIS-Bolszewii w wyborach (2018-11-06 21:35) Zgłoś naruszenie 14

  ZAGŁOBA rzekłby …. "Złapał Kozak Tatarzyna … a Tatarzyn za łeb Go trzyma".

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-11-08 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  .a ja odnoszę nieodparte wrażenie ,ze przegrana PiS w temacie Prezydenta/ów to mimowolny rykoszet za zdradę własnego elektoratu wyborczego przez PiS. : dlaczego? otóż na dzieci Kulczyków jest , na dziadki pana Włodka z pod budki z piwem też . Wszyscy Oni to stali wyborcy PO lub Ich dzieci. Natomiast właśnie wierni wyborcy PiSu sa wściekli na ślepe rozdawnictwo . Powiedzcie sami politycy ---Ci z każdej opcji –Sprawiedliwej też ! Jakimi BARBARZYŃCAMI trzeba być aby robotnikom mającym po 45 lat składkowych pracy , nie udzielić emerytur bez wzgledu na wiek. To Oni wypracowali te srodki. To Oni zostali zdradzeni. 

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane