statystyki

Wybory wygrane i co dalej?

autor: Dr Marcin Mazuryk24.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 24.10.2018, 07:56
Wydaje się, że w pierwszej kolejności prezydent elekt powinien zarządzić audyty organizacyj ne i finansowe.

Wydaje się, że w pierwszej kolejności prezydent elekt powinien zarządzić audyty organizacyj ne i finansowe.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

 Przed takim pytaniem stają zazwyczaj nowo wybrani włodarze jednostek samorządu terytorialnego zarówno małych gmin, jak i dużych miast czy województw. W sytuacji, gdy w mniejszych gminach wójtowie czy prezydenci rządzili przez 8 czy 12 lat, stosunkowo łatwo jest się zorientować, jak wyglądała polityka personalna, inwestycyjna czy budżet gminy.

Ale w Krakowie, Wrocławiu czy w Warszawie nie jest to takie proste. Należy pamiętać że prezydenci elekci, aby móc zrealizować program wyborczy, najpierw muszą umieć się odnaleźć w nowej rzeczywistości prawno-organizacyjnej i urzędniczej. Objęcie przez nowo wybranego prezydenta i, jak to zazwyczaj w polskich realiach bywa, jego bliskich współpracowników z okresu kampanii wyborczej kluczowych stanowisk, to dopiero pierwszy krok w przejmowaniu urzędu, który ma umożliwić realizację wizji rozwojowej i inwestycyjnej danej jednostki samorządu terytorialnego. Co zatem powinien uczynić nowy włodarz?

Pytanie nie jest błahe, bowiem w samej tylko administracji samorządowej Warszawy w 2010 r. było zatrudnionych 16 tys. pracowników, a w 2018 r. liczba ta przekroczyła 20 tysięcy. Przyjęło się, że kluczowe komórki organizacyjne w urzędzie to kadry, finanse oraz biuro obsługujące prezydenta i zazwyczaj te biura są obsadzane po wyborach w pierwszej kolejności. Z kolei zgodnie z teorią minimalizowania ryzyk wymiana kadry kierowniczej na stanowiskach merytorycznych odbywa się ewolucyjnie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane