statystyki

Wybory wygrane i co dalej?

autor: Dr Marcin Mazuryk24.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 24.10.2018, 07:56
Wydaje się, że w pierwszej kolejności prezydent elekt powinien zarządzić audyty organizacyj ne i finansowe.

Wydaje się, że w pierwszej kolejności prezydent elekt powinien zarządzić audyty organizacyj ne i finansowe.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

 Przed takim pytaniem stają zazwyczaj nowo wybrani włodarze jednostek samorządu terytorialnego zarówno małych gmin, jak i dużych miast czy województw. W sytuacji, gdy w mniejszych gminach wójtowie czy prezydenci rządzili przez 8 czy 12 lat, stosunkowo łatwo jest się zorientować, jak wyglądała polityka personalna, inwestycyjna czy budżet gminy.

Ale w Krakowie, Wrocławiu czy w Warszawie nie jest to takie proste. Należy pamiętać że prezydenci elekci, aby móc zrealizować program wyborczy, najpierw muszą umieć się odnaleźć w nowej rzeczywistości prawno-organizacyjnej i urzędniczej. Objęcie przez nowo wybranego prezydenta i, jak to zazwyczaj w polskich realiach bywa, jego bliskich współpracowników z okresu kampanii wyborczej kluczowych stanowisk, to dopiero pierwszy krok w przejmowaniu urzędu, który ma umożliwić realizację wizji rozwojowej i inwestycyjnej danej jednostki samorządu terytorialnego. Co zatem powinien uczynić nowy włodarz?

Pytanie nie jest błahe, bowiem w samej tylko administracji samorządowej Warszawy w 2010 r. było zatrudnionych 16 tys. pracowników, a w 2018 r. liczba ta przekroczyła 20 tysięcy. Przyjęło się, że kluczowe komórki organizacyjne w urzędzie to kadry, finanse oraz biuro obsługujące prezydenta i zazwyczaj te biura są obsadzane po wyborach w pierwszej kolejności. Z kolei zgodnie z teorią minimalizowania ryzyk wymiana kadry kierowniczej na stanowiskach merytorycznych odbywa się ewolucyjnie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane