Reforma śmieciowa ograniczy swobodę gmin

autor: Jakub Pawłowski10.10.2018, 07:47; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:47
Zdaniem samorządowców problem jednak w tym, że będzie to działało tylko na papierze. – Gmina lub związek gminny nie jest w stanie pilnować fizycznie każdego pojazdu odbierającego odpady komunalne na swoim terenie – mówi Gursz. Obawia się też, że nie uda się uciec od lawinowego wzrostu kosztów.

Zdaniem samorządowców problem jednak w tym, że będzie to działało tylko na papierze. – Gmina lub związek gminny nie jest w stanie pilnować fizycznie każdego pojazdu odbierającego odpady komunalne na swoim terenie – mówi Gursz. Obawia się też, że nie uda się uciec od lawinowego wzrostu kosztów.źródło: ShutterStock

Rząd robi porządki w lokalnej gospodarce komunalnej, a samorządy sprzeciwiają się narzucaniu kolejnych obostrzeń, które wiążą im ręce.

Samorządowcy nie dają wiary zapewnieniom wiceministra środowiska Sławomira Mazurka, który przekonuje, że planowana – kolejna już skądinąd w ostatnich miesiącach – reforma śmieciowa nie ograniczy swobody gmin w zarządzaniu odpadami. W ich ocenie będzie odwrotnie, bo ustawodawca przewiduje całą serię nakazów, zakazów i obowiązków.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.), który przewiduje m.in. obowiązkową selektywna zbiórkę odpadów w podziale na sześć frakcji (papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady wielomateriałowe oraz bioodpady).


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • kutach(2018-10-11 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    wystosuj pismo do operatora, który obsługuje Twój teraz. Na pewno nie będa jeździć jak nie ma po co bo nikt nie ma zamiaru placic za pusty przebieg;) moze dostaniesz nagrode:)

    Odpowiedz
  • obwatel(2018-10-10 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego płacę ZA ŚMIECI, KTÓRE SAM EKOLOGICZNIE WYKORZYSTUJĘ - TJ. NIE ODDAJĘ PAPIERU BO SPALAM GO w sezonie grzewczym- palę drewnem i papier sluzy mi jako podpalka oraz nie oddaje odpadów z kuchni, traw - TO WSZYSTKO IDZIE NA KOMPOSTOWNIK i mam z tego naturalny nawoz do ogrodu. Panstwo powinno mi doplacać, a nie brać haracz za nic !!!! Teraz jezeli chodzi o szklo- ja i moi sasiedzi oddaja je jeden raz w miesiacu i to ok. 1/2 worka, a śmieciarki jezdzą jak szalone co tydzień i tak jest ze wszystkimi odpadami - DLACZEGO PŁACĘ ZA USŁUGĘ Z KTÓREJ NIE KORZYSTAM ? Te harmonogramy to jakiś obłęd - śmieciarka czasami jeżdzi niepotrzebnie, a ile to benzyny, kosztów dla pracowników. Nad tym już nikt nie panuje, kolejna zmiana to koszty, które państwo przerzuca na obwatela........czym to się skończy...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane