statystyki

Reforma śmieciowa ograniczy swobodę gmin

autor: Jakub Pawłowski10.10.2018, 07:47; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:47
Zdaniem samorządowców problem jednak w tym, że będzie to działało tylko na papierze. – Gmina lub związek gminny nie jest w stanie pilnować fizycznie każdego pojazdu odbierającego odpady komunalne na swoim terenie – mówi Gursz. Obawia się też, że nie uda się uciec od lawinowego wzrostu kosztów.

Zdaniem samorządowców problem jednak w tym, że będzie to działało tylko na papierze. – Gmina lub związek gminny nie jest w stanie pilnować fizycznie każdego pojazdu odbierającego odpady komunalne na swoim terenie – mówi Gursz. Obawia się też, że nie uda się uciec od lawinowego wzrostu kosztów.źródło: ShutterStock

Rząd robi porządki w lokalnej gospodarce komunalnej, a samorządy sprzeciwiają się narzucaniu kolejnych obostrzeń, które wiążą im ręce.

Samorządowcy nie dają wiary zapewnieniom wiceministra środowiska Sławomira Mazurka, który przekonuje, że planowana – kolejna już skądinąd w ostatnich miesiącach – reforma śmieciowa nie ograniczy swobody gmin w zarządzaniu odpadami. W ich ocenie będzie odwrotnie, bo ustawodawca przewiduje całą serię nakazów, zakazów i obowiązków.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.), który przewiduje m.in. obowiązkową selektywna zbiórkę odpadów w podziale na sześć frakcji (papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady wielomateriałowe oraz bioodpady).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • kutach(2018-10-11 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    wystosuj pismo do operatora, który obsługuje Twój teraz. Na pewno nie będa jeździć jak nie ma po co bo nikt nie ma zamiaru placic za pusty przebieg;) moze dostaniesz nagrode:)

    Odpowiedz
  • obwatel(2018-10-10 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego płacę ZA ŚMIECI, KTÓRE SAM EKOLOGICZNIE WYKORZYSTUJĘ - TJ. NIE ODDAJĘ PAPIERU BO SPALAM GO w sezonie grzewczym- palę drewnem i papier sluzy mi jako podpalka oraz nie oddaje odpadów z kuchni, traw - TO WSZYSTKO IDZIE NA KOMPOSTOWNIK i mam z tego naturalny nawoz do ogrodu. Panstwo powinno mi doplacać, a nie brać haracz za nic !!!! Teraz jezeli chodzi o szklo- ja i moi sasiedzi oddaja je jeden raz w miesiacu i to ok. 1/2 worka, a śmieciarki jezdzą jak szalone co tydzień i tak jest ze wszystkimi odpadami - DLACZEGO PŁACĘ ZA USŁUGĘ Z KTÓREJ NIE KORZYSTAM ? Te harmonogramy to jakiś obłęd - śmieciarka czasami jeżdzi niepotrzebnie, a ile to benzyny, kosztów dla pracowników. Nad tym już nikt nie panuje, kolejna zmiana to koszty, które państwo przerzuca na obwatela........czym to się skończy...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane