statystyki

Rząd pochwalił samorządy za recykling

autor: Jakub Pawłowski08.10.2018, 07:34; Aktualizacja: 08.10.2018, 08:39
recykling

Pomóc gminom mają zmiany w nowelizacji ustawy o czystości i porządku w gminach.źródło: ShutterStock

Aż 96 proc. gmin w Polsce osiągnęło wymagany w 2017 r., czyli 20 proc., poziom recyklingu odpadów – poinformował resort środowiska. Chociaż to duży sukces, to w najbliższych latach czeka nas karkołomna droga do nowych, o wiele wyższych unijnych poziomów.

W tym roku wynoszą one już 30 proc. i rosną o 10 proc. rocznie do docelowego 2020 r., kiedy to gminy będą musiały recyklingować aż 50 proc. wszystkich odpadów komunalnych.

To nie lada wyzwanie, zwłaszcza że śmieci do zagospodarowania tylko przybywa. Jak ostatnio wyliczył GUS, przeciętny Polak wytworzył w zeszłym roku aż 312 kg odpadów, czyli o 9 kg więcej niż rok wcześniej. Na trudności związane ze sprostaniem wymogom zwracają uwagę nie tylko rządzący, ale również Komisja Europejska. Pod koniec września oświadczyła, że szanse na osiągnięcie 50-proc. poziomu stoją pod znakiem zapytania w 14 krajach, w tym w Polsce. Innymi słowy, musimy z recyklingiem przyśpieszyć.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Xyz(2018-10-08 21:23) Zgłoś naruszenie 10

  Dobry żart. W Gdańsku przeszli od naliczania opłaty od osoby na opłatę od metrażu u teraz biedni emeryci płacą więcej za mniej śmieci od bogaczy słoików i ukraińców miezkająch na takim samym metrażu w kilka osób. W dodatku jak segregować śmieci w małym 50 czy 40 metrowym mieszkaniu na 5 frakcji? Na 2 jeszcze się dało

  Odpowiedz
 • kutach(2018-10-08 07:54) Zgłoś naruszenie 10

  zwłaszcza, że znaczna część tych obowiązków realizowana jest "na papierze". Lewe dokumenty kwitną w najlepsze. Nie ma żadnych szans na osągnięcie 30% w tym roku w już 40 i 50 w kolejnych to absolutna fikcja z takim podejscie. Oj pójdą w ruch drukarkil)

  Odpowiedz
 • zs(2018-10-08 12:33) Zgłoś naruszenie 10

  Przecież miało być tyle spalarni i fabryk technologicznych recyklingu certyfikowanego. Należy podać zbilansowanie mocy i przerobu w tych firmach, za poszczególne lata (bez "recyklingu przez podpalanie "i pożary ,trucie (ok.500zw. toksycznych !) na szeroką skale ludzi ,roślin i zwierząt. Dziś radio podało ,że śmieciowisko kolejne pali się ok. Gniezna !!!!. Jak długo tak będzie ?. Na co poszły podwyżki opłat za śmieci przez parę lat czy na pensyjki ,odprawy ,nagrody itp kolesi, wybranych z kapelusza, którzy potrafią tylko apelować o kolejne podwyżki opłat ?.Ludzie WYBORCY !?.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie