statystyki

Na przygotowanie spisów wyborców zostało tylko kilka dni

autor: Leszek Jaworski26.09.2018, 09:19; Aktualizacja: 26.09.2018, 11:49
To gminy odpowiadają za to, kto zostanie w spisie umieszczony, i za ewentualne błędy, które mogą się w nim znaleźć.

To gminy odpowiadają za to, kto zostanie w spisie umieszczony, i za ewentualne błędy, które mogą się w nim znaleźć.źródło: ShutterStock

To gminy odpowiadają za to, kto zostanie w spisie umieszczony, i za ewentualne błędy, które mogą się w nim znaleźć. Do ostatniej więc chwili, czyli do momentu przekazania spisu przewodniczącemu właściwej obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania, trzeba aktualizować dane osobowe wyborców.

CYKL „WYBORY SAMORZĄDOWE 2018”, CZĘŚĆ 3

Wybory samorządowe 2018

W cyklu wyborczym, w którym krok po kroku opisujemy zagadnienia związane z jesiennymi wyborami samorządowymi, ukazały się już następujące artykuły:

  • „Można startować na wójta i radnego, ale tylko w tej samej jednostce” – 5 września 208 r.
  • „Liczba kandydatów zależy od wielkości gminy” – 5 września 2018 r.
  • „Nie ma kampanii wyborczej bez agitacji. Ale jej granice ściśle określa prawo” – 12 września 2018 r.
  • „Na kontach mogą być miliony, lecz komitety mają określone limity wydatków” – 12 września 2018 r.

Czas na sporządzenie spisu wyborców upływa 30 września, ale ponieważ jest to niedziela, termin ten przesuwa się na poniedziałek, czyli 1 października. Nie oznacza to jednak, że po tej dacie w spisie już nic się nie zmieni. Wręcz przeciwnie – musi być on na bieżąco aktualizowany. Dopiero po przekazaniu dokumentu przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej – na dzień przed wyborami – obowiązek nałożony na gminy w tym zakresie zostanie spełniony.

Na podstawie rejestru

Spis przygotowuje się na podstawie rejestru wyborców. Zgodnie z definicją zawartą w art. 18 par. 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 754 ze zm., dalej k.w.) jest to zbiór danych osobowych z ewidencji ludności. Ujmowane są w nim osoby na stałe mieszkające na obszarze danej gminy (zostały do niego przypisane z urzędu w momencie zameldowania), którym przysługuje prawo wybierania. Inaczej mówiąc, do spisu w miejscu zameldowania jest się wpisanym z urzędu. Inaczej jest z wyborcami, którzy choć w gminie mieszkają, to nie są zameldowani w niej na pobyt stały. W ich przypadku konieczne jest złożenie w urzędzie gminy pisemnego wniosku o dopisanie do rejestru wyborczego. Powinien on zawierać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL. Do wniosku dołącza się także:

  • kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
  • pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium RP.

Ten drugi tryb stosuje się również do wyborcy nigdzie niezamieszkałego, przebywającego stale na danym obszarze gminy. Natomiast osoba, która mieszka na terenie gminy, ale pod innym adresem niż ten meldunkowy, może być wpisana do rejestru wyborców pod adresem, w którym przebywa obecnie. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie gminy wraz ze wskazaniem adresu ostatniego zameldowania na pobyt stały na obszarze gminy. Należy jednak pamiętać, że wyborca może figurować tylko w jednym rejestrze i w jednym spisie wyborców. Pomyłkowe umieszczenie go w dwóch podobnych zestawieniach narusza zasadę równości prawa wyborczego. Obywatel może bowiem oddać tylko jeden głos w wyborach do tego samego organu.

Jak przygotować zestawienie


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane