statystyki

Wybory Samorządowe 2018: Z wyrokiem można zostać wójtem, urzędnikiem już nie

autor: Artur Radwan19.09.2018, 07:39; Aktualizacja: 19.09.2018, 08:20
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

daniem ekspertów mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją prawną.źródło: ShutterStock

 Przepisy dotyczące wymogów niekaralności są niejednolite i bardziej liberalne dla szefów urzędów niż dla pozostałych pracowników samorządowych. Wyrok nie uniemożliwia startu w wyborach, ale może być podstawą do zwolnienia urzędnika.

Kandydatem na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta może zostać osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem na karę grzywny za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • xxx(2018-09-19 15:45) Zgłoś naruszenie 110

  Im wyżej tym większa bezkarność. Jak urzednik weźmie 50 zl. za załatwienie papierka - wyrok, więzienie, areszt, afera w mediach, jak minister weźmie milionową prowizję za prywatyzację - to jest to norma europejska, jak mawiał pewien polski expremier.

  Odpowiedz
 • G(2018-09-19 18:45) Zgłoś naruszenie 110

  Ale i tak w oczach społeczeństwa to urzędnicy są złodziejami, degeneratami itp. A to ich się kontroluje najbardziej w tym kraju, z każdej strony

  Odpowiedz
 • tr(2018-09-21 14:29) Zgłoś naruszenie 10

  ..nawet kierowca ciężarówki/ autobusu nie może być karany...

  Odpowiedz
 • 25byhb2(2018-09-21 10:09) Zgłoś naruszenie 02

  Konstytucja RP powinna wrócić do swojego pierwotnego kształtu, bez ograniczeń dla posłów i senatorów. Posłowie, senatorowie, wójtowie, radni i Prezydent RP są wybierani w wyborach powszechnych - reprezentują obywateli - Suwerena, który dysponuje pełną władzą i tę władzę dzieli w Konstytucji na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Dlatego gdy podejmuje akt wyborczy nie powinien być ograniczony wyrokami. Wyborcy mogą stwierdzić, że chcą, że nie obawiają się tego, że będzie rządzić nimi były przestępca - osoba która popełniła przestępstwo, została za nie skazana, ukarana i odbyła karę (lub została ułaskawiona, zwolniona warunkowo itp.) - i powinni mieć prawo go wybrać. Akt wyborczy jest bowiem wolą Suwerena.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane