statystyki

Nie ma kampanii wyborczej bez agitacji. Ale jej granice ściśle określa prawo

autor: Leszek Jaworski12.09.2018, 09:08; Aktualizacja: 12.09.2018, 09:42
Samorządowa kampania wyborcza wystartowała w tym roku 14 sierpnia.

Samorządowa kampania wyborcza wystartowała w tym roku 14 sierpnia.źródło: ShutterStock

Ulotki można roznosić nawet bez zgody komitetu wyborczego, co nie znaczy, że wszystkie chwyty są dozwolone. Trzeba pamiętać o podpisaniu materiałów propagandowych. A o tym niektóre komitety zapominają.

CYKL „WYBORY SAMORZĄDOWE 2018”, CZĘŚĆ 2

W cyklu samorządowym, w którym krok po kroku opisujemy zagadnienia związane z jesiennymi wyborami samorządowymi, ukazały się już artykuły:

  • „Można startować na wójta i radnego, ale tylko w tej samej jednostce” – 5 września 208 r.

  • „Liczba kandydatów zależy od wielkości gminy” – 5 września 2018 r.

Samorządowa kampania wyborcza wystartowała w tym roku 14 sierpnia. Elementem wchodzącym w jej skład jest agitacja wyborcza. Mogą ją prowadzić zarejestrowane komitety wyborcze (termin ich rejestracji upłynął 27 sierpnia). Agitację mogą prowadzić również wyborcy. I tu nastąpiła ważna zmiana wprowadzona przez nowelizację kodeksu wyborczego, która weszła w życie 31 stycznia. Obecnie wyborcy muszą mieć zgodę pełnomocnika wyborczego tylko na zbieranie podpisów popierających zgłoszenia kandydatów. Inne czynności w ramach kampanii mogą być prowadzone bez takiej wyraźnej akceptacji.

Trzeba zamilknąć

Prawo wyborcze gwarantuje tzw. ciszę wyborczą. Obowiązuje ona w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem. W czasie tym zabronione jest:

  • zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych;
  • podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Naruszenie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie zagrożone pod groźbą grzywny, co wynika z art. 498 k.w. Wysokość grzywny jest uregulowana w kodeksie wykroczeń. Zgodnie z jego art. 24 ust. 1 może być ona wymierzona w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Na surowszą sankcję może się narazić ten, kto przed zakończeniem ciszy wyborczej (czyli przed zamknięciem lokali wyborczych) podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych sondaży lub sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. W takiej sytuacji zagrożenie grzywną sięga od 500 tys. zł do 1 mln zł.

„Można startować na wójta i radnego, ale tylko w tej samej jednostce” – 5 września 208 r.

„Liczba kandydatów zależy od wielkości gminy” – 5 września 2018 r.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane