statystyki

Nie ma kampanii wyborczej bez agitacji. Ale jej granice ściśle określa prawo

autor: Leszek Jaworski12.09.2018, 09:08; Aktualizacja: 12.09.2018, 09:42
Samorządowa kampania wyborcza wystartowała w tym roku 14 sierpnia.

Samorządowa kampania wyborcza wystartowała w tym roku 14 sierpnia.źródło: ShutterStock

Ulotki można roznosić nawet bez zgody komitetu wyborczego, co nie znaczy, że wszystkie chwyty są dozwolone. Trzeba pamiętać o podpisaniu materiałów propagandowych. A o tym niektóre komitety zapominają.

CYKL „WYBORY SAMORZĄDOWE 2018”, CZĘŚĆ 2

W cyklu samorządowym, w którym krok po kroku opisujemy zagadnienia związane z jesiennymi wyborami samorządowymi, ukazały się już artykuły:

  • „Można startować na wójta i radnego, ale tylko w tej samej jednostce” – 5 września 208 r.

  • „Liczba kandydatów zależy od wielkości gminy” – 5 września 2018 r.

Samorządowa kampania wyborcza wystartowała w tym roku 14 sierpnia. Elementem wchodzącym w jej skład jest agitacja wyborcza. Mogą ją prowadzić zarejestrowane komitety wyborcze (termin ich rejestracji upłynął 27 sierpnia). Agitację mogą prowadzić również wyborcy. I tu nastąpiła ważna zmiana wprowadzona przez nowelizację kodeksu wyborczego, która weszła w życie 31 stycznia. Obecnie wyborcy muszą mieć zgodę pełnomocnika wyborczego tylko na zbieranie podpisów popierających zgłoszenia kandydatów. Inne czynności w ramach kampanii mogą być prowadzone bez takiej wyraźnej akceptacji. [przykład 1].

przykład 1

Bez wymaganej zgody

Jacek L. roznosi ulotki nawołujące do głosowania na znanego sportowca Jerzego C., który kandyduje na burmistrza. Jacek L. jest fanem tego zawodnika i nie ma zgody komitetu wyborczego na prowadzenie takiej agitacji. Nie będzie jednak odpowiadał karnie, bowiem na roznoszenie ulotek nie jest potrzebna zgoda komitetu wyborczego.

przykład 2

Nadużycie stosunku zależności pracowniczej

Właściciel firmy Jan K. zebrał załogę w celu wymuszenia na niej złożenia podpisu pod kandydaturą syna, który startuje w wyborach na burmistrza. Ze względu na miejsce zebrania i to, że zbierającym podpisy jest pracodawca, można uznać, że Jan K., nadużywając stosunek zależności, zmuszał pracowników do złożenia podpisów popierających kandydata na włodarza. A więc naruszył zakaz zawarty w art. 106 par. 2 k.w.

przykład 3

Kara za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane