statystyki

Z powodu wiatraków wiele gmin może podzielić los Ostrowic

autor: Jakub Pawłowski05.09.2018, 07:19; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:24
Samorządy podnoszą teraz larum, że los wielu inwestycji stoi na ostrzu noża, a nagła utrata dochodów przekreśla szansę na realizacje wielu z nich.

Samorządy podnoszą teraz larum, że los wielu inwestycji stoi na ostrzu noża, a nagła utrata dochodów przekreśla szansę na realizacje wielu z nich.źródło: ShutterStock

Przemysław Szczepanowski, zastępca wójta Gminy Świecie nad Osą: Los samorządów jest w rękach NSA. Uchwała będzie 24 września i z tego, co mi wiadomo – bo dzwonili do nas przedstawiciele Ministerstwa Energii – będzie ona niekorzystna dla gmin.

Złożyli państwo wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, zarzucając wprowadzanie daleko idących zmian podatkowych z mocą wsteczną. Zabiegacie też o rekompensaty za utracone dochody, na razie bezskutecznie. Sprawą zajmuje się też NSA. Tymczasem spór na linii gminy–właściciele farm wiatrowych się zaostrza. Jak wygląda teraz sytuacja gmin?

W większości przypadków muszą one oddać pieniądze bezpośrednio na konta firm. Liczymy, że jest to ok. 0,5 mld zł w skali całego kraju. Docierają do mnie pisma wójtów, którzy prosili właścicieli farm wiatrowych o to, by ci nie domagali się oddawania wszystkiego naraz. Ale firmy odmawiają. Tylko ok. 20 proc. gmin ma ten komfort, że przedsiębiorcy zgodzili się, by zaliczyć nadpłatę na poczet przyszłych zobowiązań, co daje gminom chwilę oddechu i nie zmusza do zaciągania kredytu na złych warunkach, by móc nagle zwrócić pieniądze.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane