statystyki

Publiczny hotspot będzie 30-krotnie szybszy? Za kilka lat

autor: Tomasz Żółciak01.08.2018, 07:37; Aktualizacja: 01.08.2018, 08:49
Samorządowcy z Krakowa twierdzą, że zwiększenie prędkości internetu nie powinno stanowić kłopotu od strony technicznej

Samorządowcy z Krakowa twierdzą, że zwiększenie prędkości internetu nie powinno stanowić kłopotu od strony technicznejźródło: ShutterStock

Prędkość łącza oferowanego przez publiczne hotspoty ma wzrosnąć 30-krotnie. Ale na efekty tej rewolucji poczekamy nawet kilka lat. Samorządom chce finansowo pomóc Komisja Europejska, ale na razie musiała anulować konkurs dla gmin.

Przyspieszenie ogólnodostępnego internetu zakłada projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie minimalnej przepływności łącza dla świadczonej przez jednostki samorządu terytorialnego usługi dostępu do internetu. Formalnie znajduje się jeszcze w fazie opiniowania, ale już uzyskał pozytywną ocenę Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jest za wolno

Określenie nowego minimalnego limitu przepustowości łącza na poziomie 30 Mb/s jest konieczne, bo – jak wynika z uzasadnienia do projektu – „jakość obecnie świadczonych usług przez jednostki samorządu terytorialnego (zwykle 1 Mb/s w miejscach publicznych) jest mało atrakcyjna dla potencjalnego użytkownika”. Potwierdzają to badania konsumenckie Prezesa UKE z 2015 r., dotyczące klientów indywidualnych. Tylko 14 proc. ankietowanych wyraziło zainteresowanie korzystaniem z darmowej usługi o podstawowych parametrach.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane