statystyki

Radni nawet bezzasadnie mogą obniżać pensję wójtowi

autor: Artur Radwan30.07.2018, 07:28; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:48
pieniądze

Sąd przyznał, że jest władny oceniać prawdziwość, rzetelność i zasadność przyczyn obniżenia wynagrodzenia wójta, ale jednocześnie nie może wchodzić w kompetencje rady.źródło: ShutterStock

Sąd pracy nie może odbierać kompetencji radzie gminy do zmniejszania płacy kierownikowi jednostki samorządu terytorialnego. Nawet jeśli decyzja ta nie była merytorycznie uzasadniona. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Rada gminy obniżyła wójtowi wynagrodzenie, uzasadniając to zastrzeżeniami do jego pracy. Wójt z decyzją się nie zgodził i żądał, aby okoliczności te zostały zbadane przez sąd. W przypadku gdyby się nie potwierdziły, domagał się zasądzenia wynagrodzenia w wysokości wynikającej z pierwotnie obowiązującej uchwały.

Sąd I instancji uznał, że uchwała obniżająca wynagrodzenie miała raczej charakter represyjny, a nie była poparta prawdziwymi i konkretnymi przyczynami. Orzekł, że została podjęta z naruszeniem prawa i zasądził żądaną kwotę wyrównania – ok. 154,3 tys. zł. Tym samym przyjął, że uchwała w sprawie obniżki uposażenia szefa urzędu była nieważna.

Radni od tego wyroku odwołali się do sądu II instancji, który orzekł, że uchwała nie została uchylona ani nie stwierdzono jej nieważności w trybie administracyjnym ani w trybie nadzoru w ramach uprawnień np. wojewody. Dodał też, że nie została zaskarżona do sądu administracyjnego. Zdaniem sądu tylko te formy kontroli uchwały mogły doprowadzić do wyeliminowana jej z obrotu prawnego, a nie zastępujący to postępowanie proces w niniejszej sprawie. Sąd uznał również, że wójt nie ma możliwości zaskarżenia do sądu administracyjnego spornej uchwały, bo już upłynął wymagany termin. Sąd przyznał, że jest władny oceniać prawdziwość, rzetelność i zasadność przyczyn obniżenia wynagrodzenia wójta, ale jednocześnie nie może wchodzić w kompetencje rady. Dodatkowo orzekł, że obniżone wynagrodzenie mieściło się w przedziale przewidzianej dla minimalnej kwoty, którą ustala Rada Ministrów. Sąd II instancji zmienił zaskarżony wyrok, oddalając żądanie wójta.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane