statystyki

Szwankuje gminna informacja o nowych przepisach antysmogowych

autor: Jakub Pawłowski18.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 18.07.2018, 08:47
Aktywiści zapowiedzieli też, że zamierzają wystąpić do gmin w regionie – w trybie dostępu do informacji publicznej – o wyjaśnienie, czy i w jaki sposób wdrażają wojewódzkie uchwały antysmogowe.

Aktywiści zapowiedzieli też, że zamierzają wystąpić do gmin w regionie – w trybie dostępu do informacji publicznej – o wyjaśnienie, czy i w jaki sposób wdrażają wojewódzkie uchwały antysmogowe.źródło: ShutterStock

 Zamiast walczyć z zanieczyszczonym powietrzem, większość dolnośląskich gmin chowa głowy w piasek. Aż 82 proc. z nich nie informuje mieszkańców o nowych zakazach wprowadzonych przez trzy uchwały antysmogowe, które obowiązują na terenie województwa. Ledwie co dziesiąty tamtejszy urząd jakkolwiek zawiadomił o tym, że od lipca nie wolno już palić najgorszym węglem i montować w domach tzw. kopciuchów.

To ustalenia Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, który pod lupę wziął oficjalne strony internetowe 169 gmin, sprawdzając, czy zamieszczono na nich komunikat o uchwałach. Informacje znaleźć można było na witrynach tylko 23 samorządów, co więcej – jak zwracają uwagę aktywiści – pisane albo lakonicznie, albo bardzo urzędowym językiem.

– Okazuje się, że 139 gmin nie informuje o uchwałach w ogóle – mówi Arkadiusz Wierzba z DAS. I dodaje, że na tym tle na plus wyróżnia się stolica województwa. – Jedynie Wrocław stworzył specjalny serwis na swojej stronie internetowej, który jest przejrzysty i spójny. Reszta traktuje temat zdawkowo. Taka polityka informacyjna na pewno nie ułatwi wdrażania zapisów uchwał – ocenia.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane