statystyki

Szwankuje gminna informacja o nowych przepisach antysmogowych

autor: Jakub Pawłowski18.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 18.07.2018, 08:47
Aktywiści zapowiedzieli też, że zamierzają wystąpić do gmin w regionie – w trybie dostępu do informacji publicznej – o wyjaśnienie, czy i w jaki sposób wdrażają wojewódzkie uchwały antysmogowe.

Aktywiści zapowiedzieli też, że zamierzają wystąpić do gmin w regionie – w trybie dostępu do informacji publicznej – o wyjaśnienie, czy i w jaki sposób wdrażają wojewódzkie uchwały antysmogowe.źródło: ShutterStock

 Zamiast walczyć z zanieczyszczonym powietrzem, większość dolnośląskich gmin chowa głowy w piasek. Aż 82 proc. z nich nie informuje mieszkańców o nowych zakazach wprowadzonych przez trzy uchwały antysmogowe, które obowiązują na terenie województwa. Ledwie co dziesiąty tamtejszy urząd jakkolwiek zawiadomił o tym, że od lipca nie wolno już palić najgorszym węglem i montować w domach tzw. kopciuchów.

To ustalenia Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, który pod lupę wziął oficjalne strony internetowe 169 gmin, sprawdzając, czy zamieszczono na nich komunikat o uchwałach. Informacje znaleźć można było na witrynach tylko 23 samorządów, co więcej – jak zwracają uwagę aktywiści – pisane albo lakonicznie, albo bardzo urzędowym językiem.

– Okazuje się, że 139 gmin nie informuje o uchwałach w ogóle – mówi Arkadiusz Wierzba z DAS. I dodaje, że na tym tle na plus wyróżnia się stolica województwa. – Jedynie Wrocław stworzył specjalny serwis na swojej stronie internetowej, który jest przejrzysty i spójny. Reszta traktuje temat zdawkowo. Taka polityka informacyjna na pewno nie ułatwi wdrażania zapisów uchwał – ocenia.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane