statystyki

Rozłożenie na raty niemożliwe po wydaniu ostatecznej decyzji

autor: Marcin Nagórek10.06.2018, 16:30
podatki dokumenty urzędnik

Ostatecznie sąd uznał za prawidłowe zarówno rozstrzygnięcie samorządowego kolegium odwoławczego, jak i wcześniejsze postanowienie prezydenta miasta odmawiające rozłożenia na raty opłaty za przekształcenie w sytuacji, gdy wydano ostateczną decyzję.źródło: ShutterStock

Jeden z mieszkańców gminy wystąpił o rozłożenie na raty opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Powołał się m.in. na art. 55 ustawy o finansach publicznych. Opłata dotyczy już wydanej decyzji ostatecznej - w której nie było nic o ratach. Jak gmina ma postąpić w takim przypadku?

Wójt powinien wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie rozłożenia opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego. Zwłaszcza że decyzja o przekształceniu ma już przymiot ostateczności.

O ostateczności decyzji jest mowa m.in. w art. 16 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego, gdzie ustawodawca postanowił, że decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Ich uchylenie lub zmiana, stwierdzenie nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczególnych. Biorąc pod uwagę te regulacje, w orzecznictwie sądowo-administracyjnym podkreśla się, że ustanawiają one ogólną zasadę trwałości ostatecznych decyzji administracyjnych. To znaczy, że obowiązują one dopóty, dopóki nie zostaną uchylone lub zmienione przez nową decyzję opartą na odpowiednim przepisie (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 31 sierpnia 2017 r., sygn. akt III SA/Łd 589/17).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane